background
logotype

Wydarzenia 2016/2017

 

MUZEUM ETNOGRAFICZNE

W dniu 16.05.2017 r. dzieci z grupy III B były na wycieczce w Muzeum Etnograficznym, gdzie wzięły udział w warsztatach pt.: „Jak to działa? zabawy z fizyką”. Podczas warsztatów dzieci miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób dawne sprzęty domowe mogły funkcjonować bez prądu. Dzieci mogły samodzielnie wprawić w ruch dawne mechanizmy jak również wykonać proste eksperymenty zkołami, bloczkami, przekładniami i dźwigniami.


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Dnia 04.04.2017 r. dzieci z grupy IV B, wzięły czynny udział w warsztatach edukacyjnych p/t: „Historia i zabawa – starożytny Egipt”, w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Na zajęciach przedszkolaki poznały kulturę i historię starożytnego Egiptu, a zwiedzając wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu”, oglądały eksponaty związane z wierzeniami i zwyczajami oraz z życiem codziennym ludzi tamtej kultury. W części warsztatowej dzieci wykonały zdobiony naszyjnik egipski na płótnie oraz otrzymały do „zbudowania” narysowaną na kartonie siatkę piramidy.


MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ

Dnia 28.03.2017 r. dzieci z grupy II B, były na wycieczce w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie wzięły czynny udział w warsztatach edukacyjnych p/t: „Świat kolorów – tęcza”. Przedszkolaki poznały zjawisko tęczy, same „wywołały tęczę” przy użyciu pryzmatu i latarki. Słuchały wiersza a następnie manipulując wstążkami ułożyły kolorową tęczę. Na zakończenie warsztatów każdy przedszkolak wykonał bączka, w kolorach tęczy, którego zabrał ze sobą do domu.


WARSZTATY PRZYRODNICZE

Dzieci z wszystkich grup, w Klubie Kultury PIASKOWNICA, uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych z cyklu „Szkiełko i Oko”.Tematem warsztatów były: „Ropuchy, kumaki i inne dziwaki - polskie płazy”. Podczas warsztatów przedszkolaki dowiedziały się, kto przypomina smoka, a kto robi się niebieski na wiosnę. Odkryły, czym różnią się płazy od gadów. Zrozumiały również, dlaczego w bajce o księżniczce kijanka w szklance zamieniła się w żabkę. 17.03.2017 grupy: II b, II a, III b; 24.03.2017 grupy: III a, IV a, IV b. 


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Dnia 21.03.2017 r. dzieci z grupy II B, były na wycieczce w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, gdzie wzięły czynny w udział w warsztatach edukacyjnych p/t: „Malarstwo jaskiniowe”. Przedszkolaki poznały prehistoryczną sztukę jaskiniową, oglądały kopię rysunku naskalnego przedstawiającego mamuta oraz modele zwierząt starszej epoki kamiennej. Na zakończenie warsztatów dzieci tworzyły własny rysunek przy użyciu naturalnych barwników (gliny, węgla).


MUZEUM ETNOGRAFICZNE

Dnia 09.03.2017 r. dzieci z grupy IV B, wzięły czynny udział w warsztatach edukacyjnych p/t: „Jak to działa? – zabawy z fizyką”, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Przedszkolaki wraz z prowadzącą, będąc w Izbie Krakowskiej, zastanawiały się „Czy dom może funkcjonować bez prądu?” oraz „Co łączy kołowrotek, lokomotywę i rowerek?”. Dzieci miały możliwość wprawiania w ruch dawnych mechanizmów i tropienia tradycyjnych rozwiązań w nowoczesnej odsłonie. Wykonywały proste eksperymenty z kołami, bloczkami, przekładniami i dźwigniami. Na zakończenie warsztatów każdy przedszkolak wykonał swoją zabawkę – obrazek z ruchomym konikiem.


 U ZEGARMISTRZA

Dnia 28.02.2017 r., dzieci z grupy IV B wraz z nauczycielką, w ramach tematyki „Tak mija czas…”, wybrały się do zakładu zegarmistrzowskiego. Podczas tej wizyty, przedszkolaki poznały narzędzia, którymi zegarmistrz posługuje się w swojej pracy: pęsety (mniejsze i większe), lupka, pędzelek, śrubokręciki różnej grubości, urządzenie – wirówka do czyszczenia i osuszania poszczególnych części zegarka. Dzieci miały również możliwość pomóc zegarmistrzowi przy wymianie baterii w zegarkach naręcznych za pomocą pęsety i lupki. Zobaczyły też, z jakich części składa się mechanizm zegarka. Zegarmistrz pokazał przedszkolakom różnego rodzaju tarcze zegarowe w zegarach ściennych. Dzieci wsłuchiwały się także w „muzykę grających zegarów”, próbując naśladować wysokość dźwięków; odgadywały z zamkniętymi oczami, która jest godzina, słuchając kukania zegarowej kukułki. Na zakończenie wizyty, dzieci zadawały pytania, na które zegarmistrz bardzo chętnie odpowiedział.

Zajęcia edukacyjne „U zegarmistrza” sprawiły przedszkolakom wiele radości i były dla nich ciekawym doświadczeniem poznawczym.


BAL KARNAWAŁOWY

„Jak wesoło dziś w przedszkolu, wkoło słychać brawa. Gra muzyka już od rana, przecież to karnawał…”  

I trudno odgadnąć czy to książkowi bohaterowie, czy to przedszkolaki przyszły na bal karnawałowy do swojego przedszkola. Dnia 22.02.2017r., już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie znanych i mniej znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, policjantów,...nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. W sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia.

Ach, co to był za bal... Następny za rok!


MUZEUM NARODOWE

W dniu 14.02.2017, dzieci z grupy IV a pojechały do Muzeum Narodowego wKrakowie – Dom Józefa Mehoffera. Przedszkolaki dowiedziały się, kim był J. Mehoffer, poznały jego życiorys i twórczość: obrazy, witraże. Zwiedziły cały dom, oglądając eksponaty, takie jak: obrazy namalowane przez J. Mehoffera, witraże, meble i przedmioty stanowiące wystrój jego domu. Na zakończenie wycieczki dzieci malowały naszyjnik Jadwigi Mehofferowej – żony Józefa.


WARSZTATY „LABORATORIUM”

Dnia 20.01.2017 r., dzieci z gr. IV a, odwiedziła mama Filipka – kosmetolog. W ramach projektu edukacyjnego „Laboratorium zapachów”, który był realizowany w tej grupie w miesiącu styczniu, pani kosmetolog wykonała z dziećmi zapachowe mydełka do kąpieli. Przedszkolaki były bardzo podekscytowane zajęciami oraz tym, że same mogły zrobić mydełko do kąpieli. Bardzo dziękujemy mamie Filipka za poświęcony nam czas!

PRZEPIS NA MYDEŁKO:

- 30 ml sody

- 15 ml kwasku cytrynowego (rozgnieść go, np., wałkiem do ciasta)

- 15 – 30 ml masła kokosowego – roztopionego

- olejek zapachowy do ciasta

- barwnik spożywczy

Do miseczki wsypać sodę, kwasek cytrynowy, wymieszać; dodać masło kokosowe, olejek do ciasta i barwnik i ugnieść tak, aby powstała masa przypominająca mokry piasek. Przełożyć ją do sylikonowej foremki (np., na lód i włożyć na godzinę do zamrażarki – gotowe!


ZAJĘCIA OTWARTE

Dnia 17.01.2017r. o godz. 9.30, w grupie II b odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców p/t: „Bałwankowa rodzina” – zabawy matematyczno – muzyczne (układanie bałwanków, przeliczanie elementów, zabawy do piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych, różnorodne ćwiczenia graficzne).  


  WARSZTATY PRZYRODNICZE

W dniu 12.12.2016 r. dzieci z grup II a, II b i III a, a dnia 20.12.2016 r. dzieci z grup III b, IV a i IV b, uczestniczyły na terenie przedszkola w warsztatach przyrodniczych p/t: „Kakaowiec i nie tylko – smaki natury”. Dzieci poznały proces powstawania czekolady – od zbioru ziaren kakaowca poprzez ich obróbkę, aż do momentu produkcji czekolady, – który obejrzały w formie prezentacji multimedialnej. Ponadto, przedszkolaki poznawały zmysłami wzroku, węchu i dotyku różne rodzaje orzechów, m.in. arachidowe, laskowe, włoskie, brazylijskie, macadamia, oraz miejsca ich zbiorów. Warsztaty zakończyły się niespodzianką – upominkiem, a mianowicie, każdy przedszkolak został poczęstowany „złotym, czekoladowym dukatem”.

Zajęcia były prowadzone w ciekawy sposób i w przystępnej dzieciom formie.


 WARSZTATY „LABORATORIUM”

       Dnia 15.12.2016 r., dzieci z gr. IV a, odwiedziła mama Wiktorka, która zaprezentowała elementy swojej ciekawej pracy w laboratorium. Przedszkolaki dowiedziały się, że bada, m. in. wodę. Mama Wiktora zapoznała dzieci z odczynami PH różnych płynów oraz pokazała za pomocą papierków jak je odczytać. Dzieci poznały również fachowe nazwy sprzętów, których używa się w pracy w laboratorium: pipeta, cylinder. Mama Wiktora zostawiła przedszkolakom wszystkie przyrządy do zabawy w „Małe laboratorium”. Nie zabrakło ciekawego doświadczenia z wybuchającym wulkanem oraz upominków na zakończenie zajęć.

Dziękujemy mamie Wiktora za odwiedziny!


 WARSZTATY NAUKOWE DR WOW

W dniu 09.12.2016 r., na terenie Klubu Kultury „Piaskownica”, dzieci ze wszystkich grup, uczestniczyły w warsztatach naukowych Doktora WOW. Piotr Kozera, prowadzący warsztaty i pokazy – ma doświadczenie pedagogiczne i zawodowe, które zdobywał, jako nauczyciel akademicki w Katedrze Chemii Ogólnej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Tematem tych warsztatów było „Ciśnienie atmosferyczne, – co to takiego? Przedszkolaki dowiedziały się, co to jest powietrze i jaki ma skład? Jak w powietrzu utrzymują się samoloty? Jaką siłę wywiera na nas ciśnienie atmosferyczne i w jaki sposób można go wykorzystać? Czy da się zrobić burzę z piorunami w probówce oraz czy powietrzem da się strzelać? Ekscytujące eksperymenty, budziły zainteresowanie i emocje nie tylko starszaków, ale i maluszków, zewsząd można było usłyszeć okrzyk „WOW”, który był świetnym dowodem na to, jak bardzo się podobało. Zajęcia badawcze rozwijają u dzieci umiejętność: współpracy w grupie, przejmowania inicjatywy, odwagi w myśleniu i zadawaniu pytań, a przede wszystkim samodzielnego znajdowania rozwiązań i formułowania poprawnych wniosków.


 ROBOTYKA

Dnia 07.12.2016 r., dzieci z grup: III a, III b, IV a, IV b wzięły udział w warsztatach z robotyki, na terenie naszego przedszkola. Tym razem przedszkolaki konstruowały „Sanie Mikołaja”. Zajęcia z robotyki zawsze prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci.


 WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

Dnia 06.12.2016 r., nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość – Św. Mikołaj i obdarował wszystkie dzieci prezentami.


TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

         W dniu 01.12.2016 r., wszystkie dzieci obejrzały na terenie naszego przedszkola przedstawienie p/t: „Przyjaźń to skarb”, w wykonaniu Grupy Artystycznej „Arkadia”. Postacie – zwierzęta, z pomocą przedszkolaków, odczytały „Pradawny kodeks”, którego tekst mówił o tym, że prawdziwy przyjaciel zawsze wybacza, jest przy tobie, gdy tego potrzebujesz. Bohaterowie przedstawienia wyjaśniali wspólnie z dziećmi przysłowie: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.


SPOTKANIA INTEGRACYJNE

W dniu 28.11. i 29.11.2016 r. w naszym przedszkolu, we wszystkich grupach odbyły się „Zajęcia i zabawy integracyjne z rodzicami”. 


 WARSZTATY CERAMICZNE

W dniu 25.11.2016r. tj., na terenie przedszkola odbyły się dla dzieci ze wszystkich grup „Warsztaty ceramiczne”. Przedszkolaki poznawały fizyczne właściwości gliny formując i lepiąc z niej świąteczne świeczniki, które w rękach dzieci przyjmowały formę aniołków lub gwiazd betlejemskich. 


 TAURON – ARENA

Dnia 24.11.2016 r. dzieci z grup III A i III b, a 05.12.2016 r. dzieci z grup IV A i IV B, wzięły czynny udział w zajęciach sportowo – rekreacyjnych w ramach Programu Sportowego „Akademia Przedszkolaka” (program pod patronatem Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa). Zajęcia odbyły się na terenie małej hali Tauron – Arena. Przedszkolaki były zachwycone samym wyglądem obiektu sportowego, jak również zabawami i konkurencjami sportowymi – przygotowanymi przez trenerów, – podczas których „mali sportowcy” współzawodniczyli ze sobą i uczyli się, że nie zawsze się wygrywa, ale pomimo tego należy dobrze się bawić i próbować kolejny, kolejny i kolejny raz. 


 WARSZTATY MUZYCZNE

W dniu 23.11.2016 r. w naszym przedszkolu odbyły się „Warsztaty bębniarskie”. Dzieci ze wszystkich grup poznały i usłyszały brzmienie różnych instrumentów perkusyjnych, w tym etnicznych bębnów (djembe, conga, bongosy). Przedszkolaki wysłuchały, zobaczyły i poczuły rytm i energię płynącą z muzyki etnicznej, miały również możliwość wystukania na bębnach swojego rytmu. Warsztaty te dostarczyły dzieciom dużo radości i inspiracji do zabaw twórczych.


 PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Dnia 22.11.2016 r. na terenie przedszkola, dzieci ze wszystkich grup brały czynny udział w warsztatach „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”. Na zajęcia przedszkolaki przyniosły swoje ukochane misie, na których wykonywały część ćwiczeń, n/p bandażowanie. Poprzez rozwiązywanie zagadek i rymowanki dzieci z łatwością i w naturalny sposób zapamiętywały postępowanie ratownicze w zaaranżowanych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia (gdzie szukać pomocy w razie wypadku, numery alarmowe, w jaki sposób powiadomić służby ratunkowe). W trakcie zajęć ratownicy pokazywali również na fantomie RKO, a dzieci wykonywały te czynności na misiu, natomiast chętne i odważniejsze przedszkolaki mogły poćwiczyć na fantomie. Zajęcia te sprawiły dzieciom wiele radości, a „bawiąc – uczyły”.


 WARSZTATY PRZYRODNICZE

 W dniu 18.11.2016 r., na terenie Klubu Kultury „Piaskownica”,           dzieci z grupy: III a, III b i IV a, uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych z cyklu „Szkiełko i Oko”. Tematem warsztatów był: „Fascynujący świat mrówek”. Podczas warsztatów przedszkolaki obejrzały teatrzyk cieni w oparciu o wiersz J. Brzechwy „Mrówka”, który zwrócił uwagę dzieci na pracowitość mrówek. Przedszkolaki dowiedziały się również, co jedzą mrówki? Gdzie żyją? Jak się komunikują? Czy mają swoje uprawy? Czy są pożyteczne? Dzieci ze zdziwieniem odkryły, jak wiele wspólnego ma z mrówką człowiek. Pod koniec trwania warsztatów każdy przedszkolak „wyczarował” z masy solnej i drucików kreatywnych swoją własną mrówkę. Zajęcia te sprawiły wiele radości zarówno dzieciom młodszym jak i starszym.


 BIBLIOTEKA

        W dniu 15.11.2016 r., na terenie Filii nr 17 Podgórskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, przedszkolaki z gr. IV b wzięły udział w warsztatach, na które zawitały nieprzeciętne osobistości - "Wirusy"! Podczas kreatywnego, interaktywnego czytania wspaniałej książki Ewy i Natalii Karpińskich, zilustrowanej przez Joannę Lenart, przedszkolaki "oswajały się" z tematyką chorób wieku dziecięcego i nie raz słychać było gromki śmiech dzieci! Pod koniec warsztatów każdy stworzył własnego "wirusa" z kolorowej  włóczki i nadał mu imię. Warsztaty prowadzili doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego, pasjonaci, badacze i miłośnicy pięknej książki.


 TEATR

    W dniu 09.11.2016 r., w Nowohuckim Centrum Kultury, wszystkie przedszkolaki obejrzały przedstawienie p/t: "Jaś i Małgosia".


 BIBLIOTEKA

    Dnia 08.11.2016 r., w Filii nr 17 Podgórskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, dzieci z gr. IV a i IV b uczestniczyły w zajęciach "Zabawy z językiem angielskim metodą Helen Doron". W metodzie tej uwzględnia się różnorodne style uczenia się, wykorzystuje gry, ruch, muzykę i potrzebę zabawy do tego, by wzmocnić w dziecku naturalną chęć nauki nowych rzeczy i przyswajania języka. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych i certyfikowanych lektorów szkoły Helen Doron. Tak więc, po "podróży samolotem", przedszkolaki "wylądowały" na lotnisku w Anglii i od tego momentu lektorka mówiła do nich  tylko w języku angielskim. Dzieci podczas zabaw nazywały rózne części ciała, owoce (rekwizyty), kolory kwiatów, przeliczały do 10, odgadywały nazwy zwierząt po dźwiękach przez nie wydawanych, określały położenie przedmiotów i kierunki w przestrzeni. Ruch i śpiew przeplatane były rymowankami i opowiadaniem przez lektorkę krótkich historyjek obrazkowych. Po zakończeniu przygody w Angli, wszyscy szczęszliwie "wylądowaliśmy" w Krakowie. Zajęcia były dynamiczne i ciekawe, sprawiły przedszkolakom wiele radości.                               


 

   OGRÓD

 Dnia 19.10.2016 r., dzieci z gr. III a i II b, zasadziły w ogrodzie przedszkolnym cebulki kwiatów - przbiśniegów i szafranków.


WARSZTATY PRZYRODNICZE

 W dniu 04.11.2016 r., na terenie Klubu Kultury „Piaskownica”, dzieci z grupy: II a, II b i IV b, uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych z cyklu „Szkiełko i Oko”. Tematem warsztatów był: „Fascynujący świat mrówek”. Podczas warsztatów przedszkolaki obejrzały teatrzyk cieni w oparciu o wiersz J. Brzechwy „Mrówka”, który zwrócił uwagę dzieci na pracowitość mrówek. Przedszkolaki dowiedziały się również, co jedzą mrówki? Gdzie żyją? Jak się komunikują? Czy mają swoje uprawy? Czy są pożyteczne? Dzieci ze zdziwieniem odkryły, jak wiele wspólnego ma z mrówką człowiek. Pod koniec trwania warsztatów każdy przedszkolak „wyczarował” z masy solnej i drucików kreatywnych swoją własną mrówkę. Zajęcia te sprawiły wiele radości zarówno dzieciom młodszym jak i starszym.   


 TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

   W dniu 02.11.2016 r., wszystkie dzieci obejrzały na terenie naszego przedszkola przedstawienie p/t: „Opowieść o dobrym człowieku”, w wykonaniu aktorów teatrzyku przyjezdnego. Motywem przewodnim przedstawienia były wartości uniwersalne: miłość i dobro, a główny bohater swoją postawą zachęcał przedszkolaki do niesienia pomocy potrzebującym. 


WYCIECZKA 

        W dniu 28.10.2016 grupa III a wzięła udział w zajęciach warsztatowych   „W świecie kolorów”, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W trakcie warsztatów, dzieci odkryły tajemnice światła i kolorów. Przedszkolaki dowiedziały się, jak powstaje tęcza i sprawdziły, co dzieje się ze światłem po przejściu przez pryzmat.


 ROBOTYKA

Dnia 26.10.2016, dzieci z grup: III a, III b, IV a, IV b wzięły udział w warsztatach z robotyki, na terenie naszego przedszkola. Tym razem przedszkolaki konstruowały łódkę i poznały zasadę działania pętli wielokrotnego użycia. Zajęcia z robotyki zawsze prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci.  


BIBLIOTEKA

W dniu 25.10.2016 dzieci z grupy III a, dnia 27.10.2016 dzieci z grupy II b, w ramach współpracy z Filią nr 17 Podgórskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, uczestniczyły w spotkaniu p/t: „Jesienne opowieści i wiersze Heleny Bechlerowej”.  Przedszkolaki rozwiązywały zagadki związane z twórczością naszej patronki oraz tworzyły plakat jesienny do znanych i mniej znanych utworów autorki.   


 ROBOTYKA

 Dnia 21.09.2016, dzieci z grup: III a, III b, IV a, IV b wzięły udział w warsztatach z robotyki, na terenie naszego przedszkola. 


 LEKCJA BIBLIOTECZNA

 W dniu 22.09.2016 dzieci z grupy IV a, dnia 29.09.2016 dzieci z grupy IV b, w ramach współpracy z Filią nr 17 Podgórskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, zapoznały się z elektronicznym katalogiem książek 


 Spotkanie z autorką książek dla dzieci

 Dnia 06.10.2016 dzieci z grup IV a i IV b spotkały się na warsztatach czytelniczych z autorką książek dla dzieci, panią Ewą Stadtmüller, w Filii nr 17 Podgórskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. 


 WYCIECZKA

 W dniu 07.10.2016 grupa IV a wzięła udział w zajęciach warsztatowych „W świecie kolorów”, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. 


WARSZTATY PRZYRODNICZE

Dzieci z wszystkich grup uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych z cyklu „Szkiełko i Oko”.Tematem warsztatów były: „Rośliny – żarłoki”. Podczas warsztatów przedszkolaki na własne oczy zobaczyły, jak działa rosiczka i muchołówka. Dowiedziały się, jak działają pułapki roślin mięsożernych i co może się w nie złapać. 14.10.2016 grupy: II b, II a, IV b; 21.10.2016 grupy: III a, III b, IV a. 


 TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

        W dniu 18.10.2016 wszystkie dzieci obejrzały na terenie naszego przedszkola przedstawienie p/t: „Jesień na polanie".


ZAJĘCIA OTWARTE 

Dnia 19.10.2016 o godz. 9.15, w grupie IV b odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców p/t: „Gdzie ukryła się literka e, E?” 

 

 

2020  Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie   globbers joomla templates