background
logotype

Wydarzenia 2017/2018

 

 


ROBOTYKA

Dnia 18.12.2017 r., dzieci z grup: III, IV a, IV b i IV c wzięły udział w warsztatach z robotyki, na terenie naszego przedszkola. Tym razem przedszkolaki konstruowały „Sanie Mikołaja”. Zajęcia z robotyki zawsze prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. 


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Dnia 17.11.2017r. dzieci z grupy IV c, a 15.12.2017r. dzieci z grupy IV b były na wycieczce w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, gdzie wzięły czynny w udział w warsztatach edukacyjnych p/t: „Malarstwo jaskiniowe”. Przedszkolaki poznały prehistoryczną sztukę jaskiniową, oglądały kopię rysunku naskalnego przedstawiającego mamuta oraz modele zwierząt starszej epoki kamiennej. Na zakończenie warsztatów dzieci tworzyły własny rysunek przy użyciu pasteli.


WARSZTATY PRZYRODNICZE

W dniu 12 i 13 grudnia 2017 r., dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Centrum Kultury Podgórze „Piaskownica”. Wzięły udział w warsztatach edukacyjnych pt: „Lepszy wróbel w karmniku, niż bocian w ciepłych krajach”. Ideą zajęć było przybliżenie dzieciom zwyczajów ptaków i sposobów pomagania im w okresie zimowym. Dzieci poznały najczęściej spotykane ptaki w naszych ogrodach i parkach (sikorka, dzwoniec, wróbel, kos…) oraz ich zwyczaje żywieniowe. Miały również okazję zobaczyć jak wykonać „domowym sposobem” kulkę z tłuszczu i ziaren, stanowiących ptasi przysmak. Warsztaty były prowadzone przez panią Joannę Hajduk, absolwentkę Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Jagiellońskiego.


TEATR LUDOWY

W dniu 8.12.2017 r. przedszkolaki z grup: II, III, IV a, IV b i IV c udały się autokarami do Teatru Ludowego na spektakl muzyczny pt: „Krakowskie Abecadło”. Dzieci poznały historię Krakowa oglądając przygodę, jaka przytrafiła się chłopcu, który zgubił się na Dworcu Głównym. W tej ciekawej historii, każdej literce alfabetu przypisana była krakowska opowieść, w której zaprezentowane były zabytkowe miejsca, budynki a także osoby związane z Krakowem.  Dzieci dowiedziały się również jak ważne i cenne jest czytanie książek i szukanie w nich ciekawych informacji. Podczas wizyty w teatrze dzieci utrwaliły zasady kultury zachowania się w miejscu publicznym, jakim jest teatr a także zobaczyły miejsce pracy aktorów.


W dniu 07.12.2017 r. komisja konkursowa Rodzinnego Konkursu Plastycznego „Ekologiczna choinka”, zorganizowanego przez nasze przedszkole,dokonała przeglądu i oceny prac oraz nagrodziła laureatów w dwóch kategoriach: 

Kategoria: Prace płaskie:

I miejsce: Sara Jasińska – gr. IV b 

II miejsce: Julian Gomułka – gr. III

III miejsce: Anna Waśkiewicz – gr. I, Aleksandra Łęcka – gr. II, Marianka i Ignacy Adach – gr. I i III

Kategoria: Prace przestrzenne:

I miejsce: Kacper Pająk, Amelia Tabiś, Alicja Gędźba, Jakub Adams, Filip Ostrowski – gr. IV b; Maciej Domagała, Nikola Sztyler, Aleksandra, Zuzanna i Mateusz Warchoł – gr. II; Filip Popek, Laura Szufa – gr. IV c; Nikodem Krzak – gr. IV a; Dominika i Natalia Dziewa – gr. III i I, Kacper Płaziak, Adrian Bodziony – gr. III; Liwia i Tadziu Bukowscy – gr. IV a i II 

II miejsce: Aleksandra Fundament – gr. I; Magdalena Stasiów – gr. II; Natasha Tochowicz, Maciej Gajewski, Zuzanna Czech – gr. III; Natasza

Zielińska – gr. IV a; Maja Lisowska – gr. IV c 

III miejsce: Adam Łyżwa, Franciszek Litwa-Derecki – gr. III; Karol Dudziński – gr. IV c; Szymon Sakowski – gr. IV b; Natalia i Kinga Zięba – gr. III i I

Dziękujemy za udział w konkursie, serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom!


WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

Dnia 06.12.2017 r., nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość – Św. Mikołaj i obdarował wszystkie dzieci prezentami!


TEATR WSPÓŁCZESNY

W dniu 30.11.2017r. przedszkolaki z grup II i III, a 01.12.2017r. przedszkolaki z grup: IV a, IV b i IV c wybrały się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Opowieści z Lodowej Krainy”.  Była to autorska inscenizacja oparta na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów ostatniego okresu – „Krainy Lodu” i oryginalnej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu". Ta muzyczna opowieść z pięknymi piosenkami skomponowanymi specjalnie z myślą o najmłodszych widzach, wprowadziła dzieci w baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Dzieci były zachwycone grą świateł, nagle zmieniającymi się scenami, dekoracjami oraz efektami dźwiękowymi. Spektakl wzbudził u małych widzów wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły ich uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.


SPOTKANIA INTEGRACYJNE

W dniu 28 i 29 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu, we wszystkich grupach odbyły się „Zajęcia i zabawy integracyjne z rodzicami”.


 TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

W dniu 28.11.2017r. na terenie przedszkola, wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie p/t: "W zdrowym skrzacie - zdrowy duch", w wykonaniu aktorów teatrzyku przyjezdnego. Przedszkolaki dowiedziały się, jak korzystny wpływ na zdrowie człowieka ma - m.in. - sposób odżywiania się, uprawianie sportu czy gimnastyka.


ZAJĘCIA MUZYCZNE

W dniu 17.11.2017 r., dzieci z grupy I wysłuchały koncertu na skrzypce w wykonaniu rodzeństwa Marianki A. Miały również okazję zapoznać się z budową tych oryginalnych w brzmieniu instrumentów, a także spróbować na nich zagrać. Poznały również zapis nutowy kilku utworów muzycznych.


BIBLIOTEKA

W dniu 9.11.2017r., dzieci z grupy IV c odwiedziły osiedlową bibliotekę, tam zostały przygotowane dla nich warsztaty pt: „Jest szaro – wiersze o jesieni”. Dzieci wysłuchały pięknych wierszy o jesieni m.in. takich autorów jak: Julian Tuwim, Małgorzata Strzałkowska, Maria Konopnicka, a następnie wypowiadały się na ich temat i utrwalały informacje na temat jesieni. Przy okazji utrwaliliśmy zasady zachowywania się w bibliotece i wypożyczyliśmy kilka książek do wspólnego czytania w przedszkolu.


WARSZTATY PRZYRODNICZE

W dniu 7 i 8 listopada 2017 r., dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Centrum Kultury Podgórze „Piaskownica”. Wzięły udział w warsztatach edukacyjnych pt: „Rośliny użytkowe, czyli co z tego wszystkiego ma człowiek?”. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób od dawien dawna człowiek wykorzystuje rośliny, aby ułatwić sobie życie i jak wiele znalazł zastosowań ich wykorzystania.  Dzieci wykazały się już posiadaną wiedzą na ten temat i potrafiły wymienić kilka zastosowań takich jak: szampony do włosów, zioła, herbaty, papier, lekarstwa a nawet maści kojące z rośliny, jaką jest aloes.


TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

Dnia 03.11.2017 r., dzieci ze wszystkich grup miały okazję obejrzeć na terenie przedszkola spektakl pt.: „Odważny Pastuszek”. Była to historia pasterza Dawida, który dzięki swej odwadze pomógł Królowi zapanować nad jego złym humorem. W trakcie przedstawienia aktorzy angażowali małych widzów do współtworzenia akcji. Ze spektaklu wypływa cenny morał uczący szacunku dla słabszych i mniejszych. Dzieci dowiadują się, że nie warto jest się gniewać, a bycie dobrym i miłym dla innych potrafi czynić cuda.


ZAJĘCIA MUZYCZNE

W dniu 30.10.2017 r., grupa I gościła mamę Mirusia, która poprowadziła bardzo ciekawe zajęcia o dominacji muzycznej p/t: „Poznajemy akordeon”. Niezwykle ciekawe i przemyślane w każdym szczególe, a momentami wzruszające zajęcia miały na celu rozbudzenie u dzieci świadomości muzycznej i kontakt z „żywym” instrumentem. Dzieci miały również okazję wysłuchać bajki i piosenki w języku ukraińskim.


 WARSZTATY EDUKACYJNE cz. II

W dniu 26.10.2017 r. i 27.10.2017 r., przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pt: „Kosmos blisko nas” (cz. II), Wesołego Uniwersytetu. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci „podróżowały” po nieznanej przestrzeni kosmicznej. Poznawały tajemnice planet Jowisz i Saturn. Z dużym zainteresowaniem i skupieniem słuchały informacji przedstawionych w sposób humorystyczny. Obserwowały na symulatorze obrót Księżyca wokół Ziemi oraz obrót Ziemi wokół Słońca. Zajęcia warsztatowe zakończył podsumowujący Quiz. Dzieci wykazały się znajomością nazw planet, uzasadniły:, dlaczego na niektórych planetach jest bardzo gorąco, a na innych bardzo zimno oraz dlaczego na Ziemi zmieniają sie pory roku i pory dnia. 

Udział w zajęciach Wesołego Uniwersytetu był niezwykle ciekawą formą wzbogacania wiedzy.


 ZAJĘCIA LITERACKO – MUZYCZNE

W dniu 23.10.2017 r., przedszkolaki z grupy I brały udział w zajęciach literacko – muzycznych przeprowadzonych przez babcię Natalki Dz. Dzieci miały okazję wysłuchać bajek wierszowanych, m. in. J. Brzechwy i piosenek w wykonaniu miłego Gościa. Otrzymały również przepiękne ilustracje do bajki „Rzepka”. 


 ZAJĘCIA PLASTYCZNE

W dniu 19.10.2017 r., dzieci z grupy I brały udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych i przeprowadzonych przez mamę Natalki Dz. Przedszkolaki wykonały: koronę króla Kraka (chłopcy) i ozdobne wianki krakowskie (dziewczynki). Zajęcia znakomicie wiązały się z tematyką kompleksową realizowaną w tym tygodniu – „Lubimy i podziwiamy Kraków”.


 ROBOTYKA

Dnia 17.10.2017, dzieci z grup: III, IV a, IV b i IV c wzięły udział w warsztatach z robotyki, na terenie naszego przedszkola. Tym razem przedszkolaki konstruowały łódkę i poznały zasadę działania pętli wielokrotnego użycia. Zajęcia z robotyki zawsze prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. 


NA SKRZYŻOWANIU

W dniu 09.10.2017 r., dzieci z grupy I wybrały się wraz z nauczycielką na pobliskie skrzyżowanie ulic, na którym poznawały i utrwalały zasady bezpieczeństwa w „Ruchu ulicznym” – zwłaszcza, jak w bezpieczny sposób przechodzić przez ulicę.


ROBOTYKA

Dnia 04.10.2017, dzieci z grup: III, IV a, IV b i IV c wzięły udział w warsztatach z robotyki, na terenie naszego przedszkola. Na tych zajęciach dzieci uczą się podstaw programowania, rozwijają umiejętność zgodnej współpracy w zespole oraz doskonalą sprawność manualną i koordynację wzrokowo - ruchową. W tym dniu przedszkolaki konstruowały dwie kaczuszki obracające się w prawą i w lewą stronę. Zajęcia z robotyki zawsze prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci.  


  WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 27.09.2017 r. i 04.10.2017 r. nasze przedszkole odwiedzili specjaliści z Wesołego Uniwersytetu. Przyjechali do nas przeprowadzić warsztaty edukacyjne pt: „Kosmos blisko nas”. Dzieci dowiedziały się, co to jest kosmos, jak daleko jest. Poznały kolejność i liczbę planet w Układzie Słonecznym i dowiedziały się, na której planecie jest najcieplej, a na której najzimniej. Odbyły wirtualną podróż rakietą na planetę Mars, tam poznały jej ukształtowanie terenu oraz warunki jakie tam panują, a to wszystko za sprawą dwóch maszyn, które badają Marsa. Na koniec warsztatów dzieci wzięły udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę. Oczywiście spisały się rewelacyjnie odpowiadając trafnie na wszystkie pytania i otrzymały nagrodę w postaci kosmicznej naklejki. 


  TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

Dnia 05.10.2017 r., wszystkie dzieci obejrzały na terenie naszego przedszkola przedstawienie teatralne, w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej „Kanon”, p/t: „Kalejdoskop zagrożeń”. Podczas spektaklu przedszkolaki utrwaliły – już posiadaną – i nabyły nową wiedzę dotyczącą: bezpieczeństwa w ruchu drogowym, spotkania z nieznajomymi oraz dowiedziały się, jak należy zachować się w czasie spotkania z nieznanymi psami.


  

 

 

2018  Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie   globbers joomla templates