background
logotype

Wydarzenia 2018/2019

  

WIGILIA

W dniu 20.12.2018 r. dzieci ze wszystkich grup wraz z pracownikami przedszkola spotkały się na Wigilii przedszkolnej. Na początku Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne, a następnie w świątecznej atmosferze zaśpiewano kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Potem przedszkolaki wraz z nauczycielkami udały się do swoich sal aby dalej celebrować te niezwykłe chwile przy słodkim poczęstunku, łamiąc się opłatkiem, wymieniając się swoimi wrażeniami z przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia oraz wspólnie kolędując.


 BOMBKI CHOINKOWE

Dnia 12 i 14 grudnia, na terenie naszego przedszkola wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach p/t.: „Malowanie Bombek Choinkowych”, z wykorzystaniem multimediów. Przedszkolaki poznały historię bombki choinkowej oraz tradycje bożonarodzeniowe z różnych stron świata. Z zainteresowaniem obserwowały również proces produkcji bombek choinkowych oraz dowiedziały się, że wszystkie bombki przed malowaniem są srebrne, ponieważ do środka wsypywany jest cukier. Proces malowania bombek jest długotrwały, wymaga precyzji i staranności, dlatego też malowanie ich trwa cały rok. Nasze przedszkolaki miały także okazję samodzielnego zdobienia własnej bombki i wykonania kartki świątecznej na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów panowała miła, świąteczna atmosfera. 


 ŚWIĄTECZNA FABRYKA MYDEŁ

 W dniu 07.12.2018 r. na terenie naszego przedszkola, dzieci ze wszystkich grup wzięły czynny udział w warsztatach mydlarskich organizowanych przez Fabrykę Mydła „Piana Mydlana”. Przedszkolaki z przejęciem i zaangażowaniem przystąpiły do samodzielnego komponowania naturalnych, zdrowych mydełek glicerynowych, które przybrały kształty świąteczne: mikołajów, choinek, bałwanków, śnieżynek, a także inne wybrane przez dzieci: motylków, serduszek, różnych kwiatów, autek, itp. Mydełka dekorowane były brokatem w kilku kolorach, ziarnami kawy, lawendą, miętą a nawet wiórkami kokosowymi – do wyboru do koloru, co tam komu w duszy grało! W całym przedszkolu unosiły się zapachy w odpowiednim klimacie: róży, truskawki i wanilii. Gotowe, elegancko zapakowane mydełka, dzieci zabrały do swoich domów.


 WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

Dnia 06.12.2018 r.nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany Gość – Św. Mikołaj i obdarował wszystkie dzieci prezentami!


 ROBOTYKA

Dnia 28.11.2018 r., dzieci z grup: IV a, IV b i IV c wzięły udział w warsztatach z robotyki, na terenie naszego przedszkola. Tym razem przedszkolaki programowały i konstruowały robota „Lego - Bramkarza”. Zajęcia z robotyki zawsze prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci.


 SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

W dniu 27.11.2018 r. nasze przedszkole odwiedził leśnik z Nadleśnictwa w Krzeszowicach, który przybliżył dzieciom codzienną pracę służby leśnej. Opowiedział w sposób ciekawy i atrakcyjny dla przedszkolaków m.in. o tym, jak odnawia się las, które zwierzęta są pod ochroną, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się w lesie… Uwagę dzieci zwrócono też na znaczenie prac, które leśnicy wykonują na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego (dokarmianie zwierząt zimą, dbanie o drzewostan – wycinanie chorych drzew, itp.). Dzieci miały również możliwość wykazania się znajomością zwierząt żyjących w polskich lasach, a także obejrzenia naturalnych eksponatów, takich jak: pień drzewa ściętego przez bobry, dziupli dzięcioła w przekroju, pni drzew zaatakowanych przez szkodniki. Ponadto, leśnicy zaprezentowali okazy owadów oraz w przystępny dla dzieci sposób przedstawili budowę ciała owada, zwracając uwagę na szczegóły.   


  SPOTKANIA INTEGRACYJNE

W dniach 26 i 27 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu, we wszystkich grupach odbyły się „Andrzejkowe zajęcia integracyjne z rodzicami”.


URODZINY MISIA

Dnia 26.11.2018 r., dzieci we wszystkich grupach obchodziły  „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Wszystkim przedszkolakom w tym dniu towarzyszyły w przedszkolu ich ulubione misie. Dzieci aktywnie włączyły się do zabaw, poznały historię tego święta, a także imiona sławnych misiów (Uszatek, Kubuś Puchatek, Yogi, Paddington, Coralgol). Miały również możliwość wysłuchania fragmentów znanych i mniej znanych bajek, których bohaterami są misie. Ten dzień pełen wrażeń sprawił przedszkolakom wiele radości.


 WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 23.11.2018 r. odbyły się warsztaty pt. „Nie bądź jeleń, weź paragon” zorganizowane przez Urząd Skarbowy. Panie przedstawiły dzieciom informacje nt. – co to są podatki i po co są potrzebne. Dzieci bawiły się w sklep kupując słodkości i odbierały paragony w kasie. Na koniec brały udział w konkursie nt. zdobytych informacji, za co otrzymywały nagrody.


W dniu 21.11.2018 r.  komisja konkursowa Rodzinnego Konkursu Plastycznego p/t: „Najciekawsza kukiełka bajkowa”, zorganizowanego przez nasze przedszkole, dokonała przeglądu i oceny prac oraz nagrodziła laureatów.

I miejsce: Amelia T., Filip O., Oliwia O., Oskar K., Maksymilian K. – gr. IV c,

Gabrysia i Jagoda W. – gr. II i IV c,

Adam i Mateusz G. – gr. IV a i IV c,

Kornelka i Filip R. – gr. I i IV c,

Tadziu i Liwia Bukowscy – gr. III i IV c,

Maciej D., Hania S., Ala i Zuzia Z. – gr. IV a,

Natalia i Dominika D., – gr. II i IV b,

Aleksandra Ł. – gr. IV b,

Olaf R. – gr. I;

II miejsce: MagdalenaS., Piotruś S., Ola, Zuzia i Mateusz W. – gr. IV a,

Adrian B., Maciej G., Adam Ł., Aleksandra W., Lidia i Basia T. – gr. IV b,

Nikola S., Marcel C., Sara J., – gr. IV c,

Bartek i Adam S. – gr. II i IV c,

Eryk P. – gr. III,

Jessica P. – gr. II,

Maja L. – gr. I;

III miejsce:  Stasiu S., Nadia M., Natasha T., Julian G., Pola Ż., – gr. IV b,

Kinga i Natalia Z. – gr. II i IV b,

Ola Ł., Julian S., Karolina K. – gr. IV a,

Lena D. – gr. III,

Pola M. – gr. II,

Dominika G., Natalia S., Emil K. – gr. I.

Dziękujemy za udział w konkursie, serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom!


ZAJĘCIA EDUKACYJNE

W dniu 15.11.2018 r. oraz 16.11.2018 r. dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, z wykorzystaniem multimediów, prowadzonych przez naszą panią dyrektor pt.: „Wielka przygoda małego żółwika. Tomek poznaje Polskę”. Udział dzieci w zajęciach miał na celu zapoznanie przedszkolaków z założeniami innowacyjnego programu edukacyjnego oraz poszerzenie wiedzy na temat naszej Ojczyzny.  Podczas zajęć przedszkolaki nabyły nową wiedzę oraz utrwaliły wiadomości dotyczące takich miast w Polsce jak: Kraków, Warszawa, Toruń, a także „zwiedziły” Mazury i udały się w podróż nad Morze Bałtyckie. Zajęcia miały charakter bardzo dynamiczny i ekspresyjny, co bardzo podobało się i młodszym i nieco starszym dzieciom. 


 KINO „KIJÓW”

Dnia 15.11.2018 r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do kina „Kijów” aby obejrzeć spektakl pt.: „Brzechwolandia” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji. Przedszkolaki miały możliwość poznania twórczości Jana Brzechwy, odebrania piękna języka literackiego w wykonaniu profesjonalnych aktorów. Wiersze J. Brzechwy wpływają na kształtowanie postaw i rozumienie wartości uniwersalnych takich jak: unikanie kłamstwa, lenistwa, przechwalania się. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. „Fajne! Super! Ładne!” – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.

 


 PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

W dniu 06.11.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej dla uczczenia 100 – lecia odzyskania przez Państwo Polskie Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie każda grupa zaprezentowała przygotowany przez siebie repertuar:

Gr. I – piosenkę p/t: „Płynie Wisła”

Gr. II – piosenkę p/t: „Złota trąbka”

Gr. III – piosenkę p/t: „Każde polskie dziecko wie”

Gr. IV a – piosenkę p/t: „Co to jest niepodległość?”

Gr. IV b – piosenkę p/t: „Ułani, ułani, malowane dzieci”

Gr. IV c – piosenkę p/t: „Przybyli ułani pod okienko”.

Niektóre prezentacje piosenek były uatrakcyjnione uroczą choreografią, która dodatkowo podnosiła rangę występu. Następnie przedszkolaki z grup: IV a, IV b i IV c zaśpiewały pieśń p/t: „Idą leśni”. Każde dziecko starało się jak najpiękniej i godnie uczcić tę niezwykłą rocznicę. Od strony wizualnej dzieci również zaprezentowały się elegancko w strojach galowych przygotowanych przez rodziców.

Na zakończenie tego spotkania, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim obecnym za przygotowanie uroczystości i wręczyła każdej z grup okolicznościowy dyplom, a także każda grupa otrzymała w prezencie „Mówiący, interaktywny Robot Edukacyjny”, do programowania blokowego, rozwijający logiczne myślenie, orientację przestrzenną i zdolność liczenia.

Ta wzruszająca, ucząca szacunku i miłości do własnej Ojczyzny uroczystość, na długo pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach.


 MUZEUM PRZYRODNICZE

W dniu 26.10.2018 r. przedszkolaki z gr. IV a odwiedziły Muzeum Przyrodnicze, gdzie miały możliwość obejrzenia wystawy zwierząt żyjących w polskich lasach: niedźwiedzia, sarny, jenota, gronostaja, borsuka, oraz ptaków: orła bielika, jastrzębia, sowy, dzięcioła, wilgi i innych; poznały także wiele ciekawostek na ich temat. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały również wystawę zwierząt i roślin tropikalnych. Dowiedziały się też, skąd biorą się perły.


SPOTKANIE WARSZTATOWE DLA RODZICÓW

25 października 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie pedagogizujące dla Rodziców. Celem warsztatów było znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: „Jak mówić, aby dzieci nas słuchały…?”, „Jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły…?”. W miłej i twórczej atmosferze, zebrani Rodzice wraz z Dyrektor Przedszkola, analizowali treściliteratury przedmiotu oraz omawiali sytuacje „z życia wzięte”. Mamy nadzieję, że każdy uczestnik spotkania wykorzysta zdobytą wiedzę w praktyce i że przyniesie to oczekiwane rezultaty. Tymczasem serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy wzięli udział w warsztatach pedagogizujących!!! Dziękujemy za zaangażowanie i ciepłe słowo i liczymy na dalsze współdziałanie.


SPOTKANIE Z POLICJANTKAMI

W dniu 25.10.2018 r. na terenie przedszkola dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w spotkaniu z policjantkami z Wydziału Ruchu Drogowego. W przyjaznej atmosferze zapoznawały się z zasadami ruchu drogowego, wykazywały się również zdobytymi już na ten temat wiadomościami. Panie policjantki pochwaliły dzieci zarówno za wiedzę jak i zainteresowanie tematem i bardzo grzeczne zachowanie. 


BIBLIOTEKA

W dniu 18.10.2018 r. dzieci z grup: IV a, IV b i IVc wzięły udział wwarsztatach patriotycznych pt.: „Bóg Honor Ojczyzna” zorganizowanych na terenie biblioteki osiedlowej.  W czasie warsztatów prowadząca wyjaśniła dzieciom, co oznacza dewiza „Bóg Honor Ojczyzna”. Następnie dzieci obejrzały krótki film animowany, dzięki któremu przypomniały sobie i utrwaliły:

- Jak wygląda godło Polski;

- Co symbolizują czerwień i biel;

- DlaczegoMazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią.

Ponadto, przedszkolaki miały niepowtarzalną okazję zobaczyć jak wyglądał i jakie wyposażenie posiadał plecak żołnierza, a niektórzy zdecydowali się nawet taki plecak przymierzyć.Całość warsztatów uwieńczona została wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycznych. 


TEATRZYK KOLEŻEŃSKI

Dnia 16.10.2018 roku, grupa III zaprosiła dzieci z grupy II na teatrzyk w oparciu o tekst M. Kownackiej p/t.: „Idzie zima chudy nie przetrzyma”, który tematycznie korelował z tematami kompleksowymi: „Las jesienią” oraz „Leśniczy opiekun lasu” – realizowanymi w miesiącu październiku w gr. II. Dzieci miały okazję utrwalić wiadomości o zwierzętach leśnych, ptakach, a także dowiedzieć się, jak niektóre z nich przygotowują się do zimy.  


WYCIECZKA DO PARKU

W słoneczną środę 10.10.2018 r., dzieci z grupy IV c wybrały się na wycieczkę do Parku im. E.A. Jerzmanowskich w Krakowie – Prokocimiu, gdzie miały możliwość doświadczania przyrody wszystkimi zmysłami. Dzieci rozpoznawały i nazywały drzewa, zbierały żołędzie, kasztany i liście. Bystre oczy przedszkolaków wypatrzyły wiewiórki, jedna z nich baraszkowała w koronie wiekowego dębu, a druga zwinnie chowała w ziemi znaleziony orzeszek. Podczas spaceru parkowymi alejkami dzieci miały możliwość podziwiania kilku drzew, które wpisano na listę zabytków, jako pomniki przyrody. Przedszkolaki zachwyciły się również widokiem Pałacu Jerzmanowskich. Dowiedziały się, dlaczego park nosi imię Erazma i Anny Jerzmanowskich oraz kilku faktów z historii tego miejsca, m.in. tego, iż kiedyś w pałacu mieścił się dom dziecka a w tej chwili zespół pałacowo – parkowy jest zabytkiem. Na zakończenie wycieczki dzieci usiadły na ławkach ogrzanych jesiennym słońcem, gdzie odpoczęły i posiliły się „małą przekąską” przygotowaną przez rodziców. Z plecakami pełnymi żołędzi i kasztanów powróciły do przedszkola i wzbogaciły kącik przyrody nazbieranymi skarbami.


 WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 09.10.2018 roku, na terenie przedszkola dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych p/t.: „Co ten ptaszek robi w paszczy krokodyla?!”, prowadzonych przez specjalistów z „Wesołego Uniwersytetu”. Dzieci na zajęciach w humorystyczny sposób dowiedziały się, czym jest symbioza w przyrodzie, czyli zjawisko pomagania sobie wzajemnie. Podczas prezentacji multimedialnej, dzieci poznały różne gatunki zwierząt, które żyją w symbiozie z innymi zwierzętami i roślinami. Zajęcia warsztatowe zakończył podsumowujący Quiz. Udział w zajęciach Wesołego Uniwersytetu był niezwykle ciekawą formą wzbogacania wiedzy. 


ZAJĘCIA PRZYRODNICZE

Dnia 28.09.2018 roku, w grupie II odbyły się zajęcia przyrodnicze przeprowadzone przez mamę Ani W. Dzieci, m.in., miały okazję poznać wygląd, sposób zachowania, zwyczaje niektórych zwierząt leśnych. Zajęcia były bardzo atrakcyjne również ze względu na dużą ilość eksponatów, które można było dotknąć, powąchać, a nawet skosztować (miód leśny).


WYJĄTKOWE ŚWIĘTO

Dnia 20.09.2018 roku, w naszym przedszkolu świętowano DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Z tej okazji, kolejno każdą z grup odwiedzili bajkowi goście: Żabcia i Rechotek, którzy bawili się wspólnie z dziećmi w rytm skocznej muzyki. Na widok żabek można było usłyszeć nie jeden okrzyk „WOW!”, który był świetnym dowodem na to, jakie emocje wzbudziło u dzieci to spotkanie. Nie zabrakło również miłych niespodzianek w postaci książeczek i słodyczy.


 WYCIECZKA DO PARKU

W słoneczną środę 19.09.2018 r., dzieci z grupy IV b pojechały do Parku im. E.A. Jerzmanowskich w Prokocimiu, gdzie miały możliwość obserwowania przyrody z bliska. Dzieci rozpoznawały i nazywały drzewa, zbierały kasztany, żołędzie i liście. Bystre oczy przedszkolaków wypatrzyły skaczącą po drzewach wiewiórkę. Na zakończenie wycieczki dzieci usiadły na leżakach ogrzanych jesiennym słońcem, gdzie posiliły się „małą przekąską” przygotowaną przez rodziców. Z plecakami pełnymi kasztanów powróciły do przedszkola, gdzie nazbieranymi skarbami wzbogaciły kącik przyrody.


BIBLIOTEKA

We wrześniowe czwartki, przedszkolaki z grup: IV a, IV b i IV c odwiedziły bibliotekę osiedlową, gdzie uczestniczyły w spotkaniu literackim. Podczas tych zajęć dzieci wysłuchały zabawnej historii z książki p/t: „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”, Emily Horn. Jest to opowieść o kocie Herbercie, który czuł się bardzo samotny i lubił przesiadywać w bibliotece. Pewnego dnia dowiedział się, że czarownice przepadają za czarnymi kotami i wtedy…

Dzieci z zainteresowaniem i w skupieniu słuchały bajki, a następnie zaprojektowały i wykonały własną ilustrację do tej historii kolorową kredą lub/i kredkami na ciemnym kartonie. Dzieła te ozdobiły bibliotekę. 

2019  Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie   globbers joomla templates