background
logotype

Wydarzenia 2018/2019

 

KINO

Dnia 25.06.2019 r. dzieci z grupy IV c,  w ramach akcji „Kino za baterie”, udały się do kina „Cinema City” Kraków Bonarka na film pt.: „Agent Kot”. Film ten opowiada o kotce imieniem Roxi, która marzy o tym, by zostać agentką i brać udział w sekretnych misjach. Szansa na to pojawia się, kiedy w okolicy jej domu dochodzi do zuchwałych kradzieży, a sama Roxi dość przypadkowo zostaje wciągnięta w kryminalną intrygę. Na przekór kłopotom postanawia jednak wziąć sprawy w swoje pazurki i schwytać rabusiów. Szczęśliwie, nie jest sama, bo na swojej drodze spotyka brawurową ekipę pomocników: psa Elvisa, osiołka Eustachego oraz koguta Ferdka – specjalistę w dziedzinie ucieczek z kurnika. Wszyscy oni łączą siły w walce ze złem i ruszają tropem bandytów. Coś jednak idzie nie tak i to nasi bohaterowie zostają… uznani za szajkę złodziei! Ścigani przez policję, „agenci ściśle fajni” zrobią wszystko, by złapać przestępców i oczyścić swoje dobre imię. Film wyzwolił w przedszkolakach wiele pozytywnych emocji, bo rzadko zdarza się, żeby podczas projekcji w kinie dzieci biły brawo. Historia bohaterów filmu uświadomiła przedszkolakom, jak ważna w życiu jest przyjaźń i odpowiedzialnoś i jaką stanowi wartość.


  ZOO

Dnia 18 czerwca 2019 roku przedszkolaki z grup I, II i III pojechały na wycieczkę autokarową do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Podczas spaceru po alejach zoo spotkaliśmy wiele wspaniałych i ciekawych zwierząt z całego świata. Na wstępie przywitały nas dwa słonie, które posypywały się piaskiem. Najciekawszą atrakcją dla dzieci było spotkanie pingwinów, które chłodziły się w wodzie oraz spotkanie z małpami. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też żyrafy i mały tygrysek. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.


WYCIECZKA NA LOTNISKO

Dnia 17.06.2019 r. przedszkolaki z grupy IV b pojechały na wycieczkę do 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach. Dzieci zwiedziły jednostkę wojskową – poznały jej historię, oglądały samoloty bojowe i transportowe – miały możliwość usiąść za sterami tych samolotów. Przedszkolaki uczestniczyły także w ćwiczeniach przeciwpożarowych – miały możliwość obejrzenia najnowszych wozów strażackich (wyposażenia Straży Pożarnej Lotniska Cywilnego Balice). Dużo radości sprawiła przedszkolakom zabawa ze sprzętem gaśniczym, gdzie mogły samodzielnie rozwijać i zwijać węże gaśnicze, lać wodą z węży i polewać siebie nawzajem.


TEATR WSPÓŁCZESNY

W dniu 17.06.2019 r. przedszkolaki z grupy IV c wybrały się do Teatru Współczesnego na spektakl p/t: „W krainie Króla Lwa”. Ta muzyczna opowieść na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów w historii – „Króla Lwa”, opowiedziana w autorskim scenariuszu za pomocą egzotycznych kostiumów, profesjonalnych masek i pulsujących etnicznych rytmów, przeniosła dzieci w kolorowy świat afrykańskiej sawanny. Dzieci były zachwycone grą świateł, nagle zmieniającymi się scenami, dekoracjami oraz efektami dźwiękowymi. Niepowtarzalnego wymiaru widowiska dopełniły żywiołowo wykonane piosenki połączone z zabawną choreografią. Przedstawienie wzbudziło u małych widzów wiele pozytywnych emocji i dostarczyło niezapomnianych wrażeń, o czym świadczyły ich uśmiechy i komentarze po zakończeniu widowiska. 


WYCIECZKA DO BRANIC

We czwartek 13.06.2019 r. dzieci z grup IV A , IV B oraz IV C wybrały się na wycieczkę autokarową do Branic, gdzie mieści się Oddział Muzeum Archeologicznego. Dzieci zwiedziły otoczony parkiem renesansowy dwór obronno – mieszkalny, obejrzały ekspozycje muzeum, zapoznały się z zawodem archeologa. Przedszkolaki uczestniczyły także w warsztatach lepienia z gliny i jako pamiątkę zabrały ze sobą własnoręcznie ulepione wisiorki i ozdoby. Wzięły również udział w zaimprowizowanych badaniach wykopaliskowych I niczym prawdziwi archeolodzy, z wielkim entuzjazmem wydobywali z ziemi ukryte tam skarby. Na zakończenie, przy sprzyjającej aurze, dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. 


 KINO

Dnia 6 czerwca 2019 r. grupa III udała się do kina „Cinema City” Kraków Bonarka na film pt. „Panda i Banda” w ramach akcji „Kino za Baterie”. Film ten przedstawia historię małej Pandy, która została podrzucona pod drzwi niedźwiedzia przez bociana. Grupa przyjaciół: niedźwiedź, łoś, tygrys i królik stają przed wyzwaniem dostarczenia pandy do jej prawdziwego domu, po drugiej stronie ogromnej pustyni. Wyprawa dostarcza im masy przygód i staje się próbą ich przyjaźni. Historia bohaterów filmu uświadomiła przedszkolakom, jak ważna w życiu jest przyjaźń, jaką stanowi ona wartość.


 WARSZTATY EDUKACYJNE

Dnia 29.05.2019 r. dzieci z grupy IV c, uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt.: „Jestem Eko – przedszkolakiem”, w ramach realizacji programu „Jestem Eko w Krakowie” Urzędu Miasta Krakowa – Wydział Ukształtowania Środowiska. Podczas bardzo ciekawych zajęć przedszkolaki  dowiedziały się, jak ważne jest segregowanie śmieci, poznały znaczenie recyklingu, poznały rolę roślin (szczególnie drzew) w produkcji tlenu oraz przesadziły do większej doniczki palmę posiadającą właściwości oczyszczające powietrze w pomieszczeniach. Ciekawe dla dzieci było również doświadczenie z małą sprężarką powietrza i piłkami, dzięki któremu dzieci przekonały się o istnieniu wokół nas powietrza. Zdobytą wiedzę przedszkolaki zweryfikowały podczas quizu „Prawda czy fałsz” z wykorzystaniem przestrzennego modelu drzewa. Całe zajęcia były dynamiczne, wypełnione skompensowaną wiedzą ekologiczną, połączone z zabawą, wszystko po to, by dostarczyć wiedzę proekologiczną, pobudzić ciekawość i przekonanie, że ochrona środowiska jest ciekawa i zależna od postaw już tak małych dzieci. Na zakończenie wszyscy otrzymali ekologiczny dyplom, balony i magnesy.


 ŚWIĘTO RODZICÓW W PRZEDSZKOLU

W dniach 22.05. – 23.05.2019 r., jak co roku, nasze przedszkole gościło Rodziców z okazji Ich Święta. Dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały programy artystyczne przygotowywane od kilku tygodni specjalnie na tę okazję. Podczas tych spotkań nie brakowało wzruszających momentów, których zwieńczeniem było składanie życzeń przez dzieci i podarowanie własnoręcznie wykonanych upominków swoim Mamusiom i Tatusiom. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy wymieniali się wrażeniami przy słodkim poczęstunku.


 MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ

Dnia 22 maja 2019 roku dzieci z grupy III, były na wycieczce w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie wzięły czynny udział w warsztatach edukacyjnych pt.: „Magnesy” oraz zwiedziły wystawę tramwajową z udziałem przewodnika. Przedszkolaki poznały za pomocą samodzielnych doświadczeń właściwości magnesu oraz właściwości magnetyczne wybranych materiałów. Na pamiątkę udziału w warsztatach, każdy przedszkolak zdobił własny magnes wykonany z folii magnetycznej za pomocą kredek i pisaków, który zabrał ze sobą do domu. Po warsztatach grupa zwiedzała wystawę tramwajową z udziałem przewodnika, znajdującą się w pierwszej krakowskiej zajezdni. Przedszkolaki mogły wsiąść do kilku czynnych, historycznych wagonów tramwajowych, usiąść wygodnie i posłuchać ciekawostek dotyczących standardów i ich funkcjonowania. 


KINO

Dnia 20.05.2019 r. dzieci z grupy IV b i IV c,  w ramach akcji „Kino za baterie”, udały się do kina „Cinema City” Kraków Bonarka na film pt.: „PraZiomek”. Film ten opowiada historię sir Lionela Frosta, XIX -wiecznego tropiciela legendarnych stworzeń, który pragnie dołączyć do elitarnego klubu odkrywców. Wkrótce po tym, jak próba udowodnienia, że potwór z Loch Ness istnieje naprawdę, kończy się niepowodzeniem, dziarski obieżyświat dostaje od losu kolejną szansę na sukces. Bohater rusza na poszukiwania Sasquatcha, czyli Wielkiej Stopy. Osławiona bestia okazuje się łagodnym, spragnionym towarzystwa poczciwcem, proszącym w dodatku, by zwracać się do niego Zuzia. Frost zgadza się zaprowadzić włochacza do jego himalajskich kuzynów, Yeti, licząc, że uda mu się w ten sposób dołączyć do wymarzonego klubu odkrywców. Podczas długiej podróży przytrafiają się im różne przygody.


 KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 13.05.2019 r.  w Centrum Kultury Podgórza – Klub Piaskownica przy ul. Łużyckiej 55, odbyła się VI edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego: „Wiersze Heleny Bechlerowej”, organizowanego przez nasze przedszkole. W konkursie wzięły udział dzieci z czterech Samorządowych Przedszkoli, w tym również z naszego. W pięcioosobowym jury konkursu zasiedli przedstawiciele: Zarządu Rady Dzielnicy XI, Filii 40 Biblioteki Kraków, Centrum Kultury Podgórza – Klubu Piaskownica, Rady Rodziców Przedszkola 163 oraz polonistka.

Z naszego przedszkola komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła laureatów:

I miejsce:

Marianna A. – gr. II

Filip O. – gr. IV c

II miejsce:

Natalia S. – gr. I

Maciej K. – gr. IV c

Wyróżnienia otrzymali: Anna M. – gr. IV a i Adam Ł. – gr. IV b

Organizator Konkursu – Samorządowe Przedszkole nr 163 dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Każdy z małych recytatorów zachwycił wdziękiem i niepowtarzalną interpretacją utworów. Życzymy im dalszych sukcesów w rozwijaniu uzdolnień artystycznych. Dziękujemy nauczycielkom i rodzicom za przygotowanie przedszkolaków, pracę nad dykcją, poprawnością wymowy.


 BIBLIOTEKA

W dniu 09.05.2019 r., przedszkolaki z grupy IV c, w ramach „Tygodnia Bibliotek” i realizacji tematyki tygodniowej „Nasze ulubione książki”, odwiedziły filię Podgórskiej Biblioteki Publicznej (bibliotekę osiedlową), gdzie uczestniczyły w warsztatach p/t: „Literatura popularnonaukowa dla dzieci”. Celem tego spotkania było rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz uświadomienie, że książki dla dzieci to nie tylko bajki. Pani bibliotekarka przygotowała różnorodne pozycje książkowe, a zadaniem przedszkolaków było pogrupowanie ich wg określonych kategorii: encyklopedie, atlasy, poradniki, komiksy, książki popularnonaukowe (z których czerpiemy wiedzę z różnych dziedzin: sport, emocje, obyczaje, piękno i sztuka, historia, przyroda i inne). Dzieci z zaangażowaniem oglądały książki, dyskutowały i chętnie dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Na zakończenie warsztatów każdy przedszkolak wypowiedział się n/t: „Która książka najbardziej mnie zaciekawiła?”. Pani bibliotekarka zachęciła również dzieci do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym oraz wręczyła im znaczki – przypinki, przygotowane z okazji tegorocznych obchodów „Tygodnia Bibliotek”.


TEATRZYK

W dniu 26.04.2019 r., dzieci z wszystkich grup obejrzały zabawną poetycką adaptację baśni Braci Grimm: „Złota Rybka”, autorstwa Aleksandra Puszkina w wykonaniu Teatru z Trzebini. Małżeństwo – Rybak i Baba, mieszkając w nadmorskiej miejscowości prowadzą skromny żywot. Rybakowi niczego do szczęścia nie brak, jednak Baba nieustannie czuje niedosyt. Złowienie Złotej Rybki spełniającej życzenia tylko pozornie rozwiązuje problem. Chciwość Baby, zachłanne dążenie do powiększania fortuny za sprawą Złotej Rybki kończy się utratą wszystkich otrzymanych dóbr. Dzieci w formie zabawowej dowiadują się, iż przez zachłanność można więcej stracić niż zyskać. Barwna, bogata scenografia, żywiołowe piosenki, wartka akcja oraz bardzo dobra gra aktorska, zapewniła dzieciom dużo wrażeń wprowadzając je w świat wartości moralnych: pochwały skromności, umiaru i cieszenia się życiem.


  ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Dnia 23.04.2019 r. dzieci z grupy I w ramach zajęć wychowawczo – dydaktycznych obchodziły Światowy Dzień Książki. Podczas wspólnych zabaw dzieci: opowiadały o swoich ulubionych książkach, wysłuchały wiersza autorstwa O. Adamowicz pt.: „Smutna książeczka”, utrwaliły zasady korzystania z książek. W trakcie zabawy ruchowej „Książka do książki” dzieci utrwaliły nazwy podstawowych kolorów.  Na koniec zajęć podczas zabawy „Z książką na głowie” przedszkolaki ćwiczyły równowagę oraz dopasowywały rodzaje książek do ilustracji w zabawie dydaktycznej, „O czym przeczytamy w książkach?”.


BIBLIOTEKA

W dniu 18 kwietnia 2019 r. dzieci z grupy III uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w bibliotece osiedlowej pt: „TRADYCJE WIELKANOCNE W KRAKOWIE”. Podczas zajęć dzieci miały okazję obejrzeć multimedialną prezentację o tradycjach wielkanocnych, takich jak: Emaus, śmigus – dyngus, święcenie pokarmów na Skałce, stary zwyczaj Siuda Baba obchodzony od dawien dawna w Wieliczce, itd. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom, m. in., skąd wzięła się tradycja pieczenia mazurków, polewania wodą i dzielenia się pokarmami z ubogimi. Jako podsumowanie dzieci wykonywały kartki świąteczne w ramach staropolskiego zwyczaju wysyłania kartek pocztowych do rodziny i znajomych z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.


KINO

Dnia 16 kwietnia 2019 r. grupa III udała się do kina „Cinema City” Kraków Zakopianka na film pt. „Stateczek Eliasz”. Seans filmowy został poprzedzony warsztatami edukacyjnymi, na których dzieci miały okazję poznać Wszechświat oraz aktywnie rozwiązać kosmiczne zagadki. Film przedstawiał przygody małego statku ratunkowego. Mimo swojej bohaterskiej postawy Stateczek Eliasz nie zapomniał o najważniejszej więzi, która łączyła jego i przyjaciół. Udowodnił, że na przyjaciół zawsze można liczyć. Dzieci otrzymały symboliczne upominki. Wyjazd został zorganizowany w ramach akcji „Kino za baterie”. 


BIBLIOTEKA

W dniu 16.04.2019 r. w bibliotece osiedlowej odbyły zajęcia edukacyjne pt: „TRADYCJE WIELKANOCNE W KRAKOWIE”. Dzieci z grupy IV b miały okazję obejrzeć multimedialną prezentację o tradycjach wielkanocnych, takich jak: Emaus, śmigus – dyngus, święcenie pokarmów na Skałce, stary zwyczaj Siuda Baba obchodzony od dawien dawna w Wieliczce, itd. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom, m. in., skąd wzięły się tradycje pieczenia mazurków, polewania wodą i dzielenia się pokarmami z ubogimi. Jako podsumowanie dzieci w małych grupach wykonywały plakaty związane z tradycjami wielkanocnymi. Prace dzieci można oglądać w bibliotece.


 SPOTKANIA WIELKANOCNE

Dnia 15.04.2019 r. w grupie I odbyły się zajęcia integracyjne dla rodziców i dzieci o tematyce wielkanocnej. Proponowane zajęcia w formie zabawowo – tanecznej pozwoliły wszystkim uczestnikom poczuć miłą i świąteczną atmosferę zbliżających się świąt. Na koniec dzieci wraz z rodzicami wykonały ozdoby wielkanocne z kolorowej masy solnej, które zostały ozdobione różnorodnymi materiałami plastycznymi wg pomysłów uczestników. 

W dniu 11.04.2019 r. w grupie II odbyło się spotkanie świąteczno – integracyjne rodzicami i dziećmi, n/t: „Palmy i ozdoby wielkanocne – poznawanie i kultywowanie tradycji świątecznych; zabawy plastyczno – konstrukcyjne”. Celem spotkania było wymienianie się doświadczeniami na temat tradycji związanych z okresem Wielkanocy, aktywne uczestniczenie we wspólnej zabawie, śpiewanie piosenki „Ten mały nasz baranek” i zacieśnianie więzi emocjonalno – rodzinnej w miłej atmosferze. Efektem tego spotkania były przepiękne ozdoby świąteczne do koszyczków wielkanocnych, m. in. kurczątka, pisanki, palmy.

Dnia 15 kwietnia 2019 r. w grupie III odbyły się zajęcia integracyjne dla rodziców i dzieci pt. „Wielkanocne zabawy”. Spotkanie miało na celu stwarzanie okazji do poznawania tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Wszyscy bawili się wesoło. Na koniec zajęć dzieci wraz z rodzicami wykonały wielkanocne kurki z różnorodnych materiałów plastycznych. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za aktywny udział w zajęciach.  

W dniu 15.04.2019r. w grupie IV a odbyły się zajęcia integracyjne z rodzicami o tematyce wielkanocnej. Dzieci wspólnie z rodzicami brały udział w zabawach, a na koniec wykonały koszyczek wielkanocny.

W dniu 11.04.2019r. w grupie IV b odbyło się spotkanie integracyjne z rodzicami związane ze świętami wielkanocnymi pt: „Święta tuż, tuż”. Rodzice i dzieci bawili się wesoło przy piosenkach i przyśpiewkach świątecznych. Na koniec zajęć dzieci wraz z rodzicami wykonały pisanki wielkanocne z różnorodnych materiałów plastycznych. 


 WARSZTATY PRZYRODNICZE

W dniu 8.04.2019 r. dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez przyrodnika z Towarzystwa Przyjaciół „DRWINKA”. Po wysłuchaniu ciekawostek przedszkolaki wykonywały prace plastyczne związane z życiem ptaków polskich.  


 SOSW

 W dniu 03.04.2019 r. dzieci z grupy IV a, dzięki uprzejmości mamy Antosia, odwiedziły Szkołę Podstawową przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6, gdzie miały możliwość doświadczyć wielu atrakcji i przeżyć, np. rozwijały poczucie empatii i wrażliwości, poznając świat wieloma zmysłami, z wyłączeniem zmysłu wzroku (zasłonięte opaskami oczy podczas zabaw sportowych z rówieśnikami – uczniami szkoły). Ponadto dzieci przeszły ścieżkę sensoryczną (imitującą, m. in. ścieżkę górską), na której znajdowały się przeszkody, np. duże kamienie, ucząc się współpracy oraz zaufania do rówieśników (prowadzili się nawzajem w parach); rozpoznawały podłoże: miękkie – wysypane piaskiem, bądź nierówne – wysypane np., żwirem, kostką brukową, itp. Na koniec dzieci otrzymały swoje imię, napisane alfabetem Braille’a oraz pamiątkowe dyplomy.


SZKOŁA PODSTAWOWA

Dnia 29.03.2019 r. przedszkolaki z grupy IV a, IV b i IV c odwiedziły Zespół Szkół Ogólnokształcących – Szkołę Podstawową nr 90 przy ulicy Czarnogórskiej. Dzieci zwiedziły budynek szkoły – oglądały klasy, sale gimnastyczne oraz świetlicę. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji multimedialnej związanej z wiosną. Wysłuchały i oglądały przygody „Myszki na łące”. Następnie z pomocą uczniów klasy III wykonały pracę plastyczną „Biedronki” metodą origami. Następnie, dzieci pełne energii weszły do sali gimnastycznej, na której przygotowany został tor przeszkód. Przedszkolaki z łatwością pokonały przygotowane zadania. Na zakończenie pobytu w szkole grupa IV b odwiedziła gabinet Pani Dyrektor. Przedszkolaki podziękowały za zaproszenie do szkoły oraz mile spędzony tam czas. 


WARSZTATY O ZDROWIU

Dnia 28.03.2019 roku grupa III uczestniczyła w interaktywnym spotkaniu pt. „Zdrowie na 5+” z fizjoterapeutą z Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, czym jest alergia i czym są alergeny oraz jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Ponadto poznały sztukę prawidłowego oddychania i sposoby dbania o układ oddechowy poprzez wykonanie różnorakich ćwiczeń. Na zakończenie zajęć dzieci dostały ordery oraz karty z zadaniami utrwalające zdobytą wiedzę.


WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 27.03.2019 r., przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych p/t: „Kosmos blisko nas”, Wesołego Uniwersytetu. Dzieci pogłębiły wiedzę o wiadomości dotyczące Układu Słonecznego, utrwaliły nazwy poszczególnych planet, a następnie wyruszyły w wirtualną podróż na Marsa – dzięki przygotowanym okularom 3D. Na koniec, dzieci z każdej grupy przyjrzały się, jak wygląda model Układu Słonecznego.


 WARSZTATY PRZYRODNICZE

Dnia 20.03.2019 roku z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, przedszkolaki z grup III, IV a, IV b i IV c uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych p/t. „Zanurzenie Marzanny”, z udziałem pracowników „Towarzystwa Drwinka”. Celem warsztatów było kultywowanie tradycji regionalnych. Przedszkolaki miały również okazję zaobserwować zmiany zachodzące w budzącej się do życia przyrodzie. W ramach powitania Wiosny dzieci z poszczególnych grup śpiewały piosenki o tematyce wiosennej, symbolicznie zanurzały wcześniej przygotowane kukły „Marzanny” w rzeczce Drwince oraz brały udział w konkursie zagadkowym, w którym do wygrania była książeczka. Na zakończenie warsztatów wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki w postaci smyczek oraz słodki poczęstunek. Podczas warsztatów panowała „wiosenna” atmosfera.


 TEATRZYK

Dnia 19.03.2019 r. nasze przedszkolaki obejrzały na terenie przedszkola przedstawienie pt. „Wspaniały Romek” w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej „Uśmiech”. Główny bohater – królik Romek zawsze uważał się za najlepszego i bardzo się przechwalał. Jednak dzięki nowo poznanemu koledze oraz dzieciom, zrozumiał, iż wyśmiewanie się z innych i bycie przemądrzałym nie prowadzi do niczego dobrego. To nasze przedszkolaki nauczyły królika magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję oraz jak należy zachowywać się w chwili, gdy komuś wyrządzimy krzywdę lub sprawimy przykrość.  Bajka ta poruszyła kwestie szacunku do drugiego człowieka, grzecznego odnoszenia się do innych oraz uświadomiła dzieciom, że należy przestrzegać zasad i reguł obowiązujących w najbliższym otoczeniu dziecka.


WARSZTATY PRZYRODNICZE

W dniu 14 i 15 marca 2019 r., dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Centrum Kultury Podgórza „Piaskownica”. Wzięły udział w warsztatach edukacyjnych pt: „Podróż pewnej kanapki”. Na zajęciach przedszkolaki poznały budowę układu pokarmowego człowieka, dowiedziały się, jakie są podstawowe cztery smaki, które rozpoznajemy. Brały również udział w zabawie, podczas której za pomocą zmysłu smaku odgadywały co jest słodkie, kwaśne, słone lub gorzkie. Dzieci utrwaliły także zasady zdrowego odżywiania. 


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

W dniu 27.02.2019 oraz 1.03.2019. w naszym przedszkolu odbyły się dla wszystkich dzieci warsztaty z  pierwszej pomocy. Ratownik medyczny opowiedział i pokazał przedszkolakom, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjadą służby ratunkowe oraz przypomniał w formie zagadek numery alarmowe. Podczas tych warsztatów przedszkolaki nauczyły się krótkiego wierszyka – rymowanki przypominającej wszystkim o konieczności udzielania pierwszej pomocy.

Nie słyszę,

nie widzę,

nie czuję,

karetki potrzebuję!

Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy zręcznościowe z wykorzystaniem drewnianych pojazdów służb uprzywilejowanych.


 TEATRZYK

W dniu 18.02.2019 r. w naszym przedszkolu po raz kolejny gościliśmy teatrzyk, tym razem z przedstawieniem musicalowym pt.: „W poszukiwaniu piegów Pana Kleksa”. Dzieci uważnie śledziły przygody Adasia w Akademii oraz pomagały mu pokonać trudności, aby odzyskać piegi Pana Kleksa. Przedszkolaki przekonały się, że przez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los.
Organizowanie przedstawień teatralnych na terenie przedszkola ma na celu rozwijanie u dziecka zainteresowań teatrem, pozwala rozwijać horyzonty, kształtuje u młodego człowieka wrażliwość na kulturę, sztukę i świat. Ponadto doskonali umiejętność uważnego słuchania dłuższych form literackich, pomaga dziecku w poznawaniu i rozumieniu różnych postaw bohaterów prezentowanych bajek. 


 BIBLIOTEKA

W dniu 14.02.2019 r. dzieci z grup IV a i IV b uczestniczyły w zajęciach warsztatowych p/t: „Magiczna Zima” zorganizowanych na terenie biblioteki osiedlowej, gdzie obejrzały prezentację multimedialną fragmentu książki „Przygody Marlenki”. Przedszkolaki dzieliły się wrażeniami po obejrzeniu utworu, a następnie – z kul styropianowych, patyków do szaszłyków, skrawków materiału i włóczki – samodzielnie wykonały kukiełki bohaterów.  


 WYSTĘPY PRZEDSZKOLAKÓW

W dniach 11-13 lutego 2019 r. w naszym przedszkolu odbyły się występy śródroczne dla Rodziców oraz świętowaliśmy Dzień Babć i Dziadziusiów. Każda grupa zaprezentowała program artystyczny związany z tematem rocznym „Bajka dobra na wszystko”:

Gr. I – „W świecie bajek”

Gr. II – „Kot w butach”

Gr. III – „Toruńskie pierniki”

Gr. IV a – „Spotkanie bajek”

Gr. IV b – „Brzechwolandia”

Gr. IV c – „Witajcie w naszej bajce…”

Każdy występ został entuzjastycznie przyjęty przez zaproszonych gości, którzy nie kryli wzruszenia i słów zachwytu dla małych aktorów!


 WARSZTATY MUZYCZNE

Jak powszechnie wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, rozwija wyobraźnię i wrażliwość! 08.02.2019 r. mama Karolinki B. z gr. III przeprowadziła zajęcia muzyczne we wszystkich grupach wiekowych w naszym przedszkolu. Podczas tych zajęć przedszkolaki zapoznały się z budową skrzypiec i wiolonczeli, próbowały gry na tych instrumentach, dowiedziały się, że należą one do rodziny instrumentów smyczkowych oraz rozpoznawały melodie piosenek dziecięcych granych przez mamę Karolinki i jej koleżankę. Zajęcia te dostarczyły naszym przedszkolakom dużo emocji i radości.


 WARSZTATY DECOUPAGE

W dniach 10.01.2019 r. – 11.01.2019 r. dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w warsztatach „decoupage” organizowanych na terenie naszego przedszkola. Podczas tych zajęć przedszkolaki rozwijały swoją wyobraźnię poprzez ozdabianie drewnianego serduszka różnymi ciekawymi i kolorowymi elementami. Wykonane serduszka były formą upominku dla ukochanych Babć i Dziadków z okazji ich święta.


 WIGILIA

W dniu 20.12.2018 r. dzieci ze wszystkich grup wraz z pracownikami przedszkola spotkały się na Wigilii przedszkolnej. Na początku Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne, a następnie w świątecznej atmosferze zaśpiewano kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Potem przedszkolaki wraz z nauczycielkami udały się do swoich sal aby dalej celebrować te niezwykłe chwile przy słodkim poczęstunku, łamiąc się opłatkiem, wymieniając się swoimi wrażeniami z przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia oraz wspólnie kolędując.


TEATRZYK

Dnia 18.12.2018 r.,  dzieci ze wszystkich grup miały okazję obejrzeć na terenie przedszkola spektakl pt.: „Zimowe Opowieści” w wykonaniu teatru KANON. Była to historia chłopca, który nie chciał się z nikim przyjaźnić, niczym się nie dzielił z innymi. Dopiero, gdy sam doznał krzywdy i w biedzie pomogła mu wiewiórka, przekonał się o tym, że warto posiadać przyjaciół. Z przedstawienia, dzieci dowiedziały się, jak ważna w życiu jest przyjaźń oraz pomaganie innym w potrzebie.


 BOMBKI CHOINKOWE

Dnia 12 i 14 grudnia, na terenie naszego przedszkola wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach p/t.: „Malowanie Bombek Choinkowych”, z wykorzystaniem multimediów. Przedszkolaki poznały historię bombki choinkowej oraz tradycje bożonarodzeniowe z różnych stron świata. Z zainteresowaniem obserwowały również proces produkcji bombek choinkowych oraz dowiedziały się, że wszystkie bombki przed malowaniem są srebrne, ponieważ do środka wsypywany jest cukier. Proces malowania bombek jest długotrwały, wymaga precyzji i staranności, dlatego też malowanie ich trwa cały rok. Nasze przedszkolaki miały także okazję samodzielnego zdobienia własnej bombki i wykonania kartki świątecznej na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów panowała miła, świąteczna atmosfera. 


 ŚWIĄTECZNA FABRYKA MYDEŁ

 W dniu 07.12.2018 r. na terenie naszego przedszkola, dzieci ze wszystkich grup wzięły czynny udział w warsztatach mydlarskich organizowanych przez Fabrykę Mydła „Piana Mydlana”. Przedszkolaki z przejęciem i zaangażowaniem przystąpiły do samodzielnego komponowania naturalnych, zdrowych mydełek glicerynowych, które przybrały kształty świąteczne: mikołajów, choinek, bałwanków, śnieżynek, a także inne wybrane przez dzieci: motylków, serduszek, różnych kwiatów, autek, itp. Mydełka dekorowane były brokatem w kilku kolorach, ziarnami kawy, lawendą, miętą a nawet wiórkami kokosowymi – do wyboru do koloru, co tam komu w duszy grało! W całym przedszkolu unosiły się zapachy w odpowiednim klimacie: róży, truskawki i wanilii. Gotowe, elegancko zapakowane mydełka, dzieci zabrały do swoich domów.


 WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

Dnia 06.12.2018 r.nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany Gość – Św. Mikołaj i obdarował wszystkie dzieci prezentami! 


SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

W dniu 29.11.2018 r. nasze przedszkole odwiedził górnik z Kopalni Soli z Wieliczki. Gość na spotkanie z przedszkolakami przyszedł ubrany w galowy mundur a dopełnieniem stroju była czapka – czako z białym pióropuszem z kogucich piór. Górnik wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały niezwykłej opowieści o Krainie Solilandii, dowiedziały się skąd w kopalni jest sól. Gość opowiedział dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy w kopalni. Dużą radość sprawiły dzieciom zabawy z bryłami soli przyniesione prosto z kopalni. Spotkanie z górnikiem zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.


 ROBOTYKA

Dnia 28.11.2018 r., dzieci z grup: IV a, IV b i IV c wzięły udział w warsztatach z robotyki, na terenie naszego przedszkola. Tym razem przedszkolaki programowały i konstruowały robota „Lego - Bramkarza”. Zajęcia z robotyki zawsze prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci.


 SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

W dniu 27.11.2018 r. nasze przedszkole odwiedził leśnik z Nadleśnictwa w Krzeszowicach, który przybliżył dzieciom codzienną pracę służby leśnej. Opowiedział w sposób ciekawy i atrakcyjny dla przedszkolaków m.in. o tym, jak odnawia się las, które zwierzęta są pod ochroną, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się w lesie… Uwagę dzieci zwrócono też na znaczenie prac, które leśnicy wykonują na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego (dokarmianie zwierząt zimą, dbanie o drzewostan – wycinanie chorych drzew, itp.). Dzieci miały również możliwość wykazania się znajomością zwierząt żyjących w polskich lasach, a także obejrzenia naturalnych eksponatów, takich jak: pień drzewa ściętego przez bobry, dziupli dzięcioła w przekroju, pni drzew zaatakowanych przez szkodniki. Ponadto, leśnicy zaprezentowali okazy owadów oraz w przystępny dla dzieci sposób przedstawili budowę ciała owada, zwracając uwagę na szczegóły.   


  SPOTKANIA INTEGRACYJNE

W dniach 26 i 27 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu, we wszystkich grupach odbyły się „Andrzejkowe zajęcia integracyjne z rodzicami”.


URODZINY MISIA

Dnia 26.11.2018 r., dzieci we wszystkich grupach obchodziły  „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Wszystkim przedszkolakom w tym dniu towarzyszyły w przedszkolu ich ulubione misie. Dzieci aktywnie włączyły się do zabaw, poznały historię tego święta, a także imiona sławnych misiów (Uszatek, Kubuś Puchatek, Yogi, Paddington, Coralgol). Miały również możliwość wysłuchania fragmentów znanych i mniej znanych bajek, których bohaterami są misie. Ten dzień pełen wrażeń sprawił przedszkolakom wiele radości.


 WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 23.11.2018 r. odbyły się warsztaty pt. „Nie bądź jeleń, weź paragon” zorganizowane przez Urząd Skarbowy. Panie przedstawiły dzieciom informacje nt. – co to są podatki i po co są potrzebne. Dzieci bawiły się w sklep kupując słodkości i odbierały paragony w kasie. Na koniec brały udział w konkursie nt. zdobytych informacji, za co otrzymywały nagrody.


W dniu 21.11.2018 r.  komisja konkursowa Rodzinnego Konkursu Plastycznego p/t: „Najciekawsza kukiełka bajkowa”, zorganizowanego przez nasze przedszkole, dokonała przeglądu i oceny prac oraz nagrodziła laureatów.

I miejsce: Amelia T., Filip O., Oliwia O., Oskar K., Maksymilian K. – gr. IV c,

Gabrysia i Jagoda W. – gr. II i IV c,

Adam i Mateusz G. – gr. IV a i IV c,

Kornelka i Filip R. – gr. I i IV c,

Tadziu i Liwia Bukowscy – gr. III i IV c,

Maciej D., Hania S., Ala i Zuzia Z. – gr. IV a,

Natalia i Dominika D., – gr. II i IV b,

Aleksandra Ł. – gr. IV b,

Olaf R. – gr. I;

II miejsce: Magdalena S., Piotruś S., Ola, Zuzia i Mateusz W. – gr. IV a,

Adrian B., Maciej G., Adam Ł., Aleksandra W., Lidia i Basia T. – gr. IV b,

Nikola S., Marcel C., Sara J., – gr. IV c,

Bartek i Adam S. – gr. II i IV c,

Eryk P. – gr. III,

Jessica P. – gr. II,

Maja L. – gr. I;

III miejsce:  Stasiu S., Nadia M., Natasha T., Julian G., Pola Ż., – gr. IV b,

Kinga i Natalia Z. – gr. II i IV b,

Ola Ł., Julian S., Karolina K. – gr. IV a,

Lena D. – gr. III,

Pola M. – gr. II,

Dominika G., Natalia S., Emil K. – gr. I.

Dziękujemy za udział w konkursie, serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom!


ZAJĘCIA EDUKACYJNE

W dniu 15.11.2018 r. oraz 16.11.2018 r. dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, z wykorzystaniem multimediów, prowadzonych przez naszą panią dyrektor pt.: „Wielka przygoda małego żółwika. Tomek poznaje Polskę”. Udział dzieci w zajęciach miał na celu zapoznanie przedszkolaków z założeniami innowacyjnego programu edukacyjnego oraz poszerzenie wiedzy na temat naszej Ojczyzny.  Podczas zajęć przedszkolaki nabyły nową wiedzę oraz utrwaliły wiadomości dotyczące takich miast w Polsce jak: Kraków, Warszawa, Toruń, a także „zwiedziły” Mazury i udały się w podróż nad Morze Bałtyckie. Zajęcia miały charakter bardzo dynamiczny i ekspresyjny, co bardzo podobało się i młodszym i nieco starszym dzieciom. 


 KINO „KIJÓW”

Dnia 15.11.2018 r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do kina „Kijów” aby obejrzeć spektakl pt.: „Brzechwolandia” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji. Przedszkolaki miały możliwość poznania twórczości Jana Brzechwy, odebrania piękna języka literackiego w wykonaniu profesjonalnych aktorów. Wiersze J. Brzechwy wpływają na kształtowanie postaw i rozumienie wartości uniwersalnych takich jak: unikanie kłamstwa, lenistwa, przechwalania się. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. „Fajne! Super! Ładne!” – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.

 


 PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

W dniu 06.11.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej dla uczczenia 100 – lecia odzyskania przez Państwo Polskie Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie każda grupa zaprezentowała przygotowany przez siebie repertuar:

Gr. I – piosenkę p/t: „Płynie Wisła”

Gr. II – piosenkę p/t: „Złota trąbka”

Gr. III – piosenkę p/t: „Każde polskie dziecko wie”

Gr. IV a – piosenkę p/t: „Co to jest niepodległość?”

Gr. IV b – piosenkę p/t: „Ułani, ułani, malowane dzieci”

Gr. IV c – piosenkę p/t: „Przybyli ułani pod okienko”.

Niektóre prezentacje piosenek były uatrakcyjnione uroczą choreografią, która dodatkowo podnosiła rangę występu. Następnie przedszkolaki z grup: IV a, IV b i IV c zaśpiewały pieśń p/t: „Idą leśni”. Każde dziecko starało się jak najpiękniej i godnie uczcić tę niezwykłą rocznicę. Od strony wizualnej dzieci również zaprezentowały się elegancko w strojach galowych przygotowanych przez rodziców.

Na zakończenie tego spotkania, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim obecnym za przygotowanie uroczystości i wręczyła każdej z grup okolicznościowy dyplom, a także każda grupa otrzymała w prezencie „Mówiący, interaktywny Robot Edukacyjny”, do programowania blokowego, rozwijający logiczne myślenie, orientację przestrzenną i zdolność liczenia.

Ta wzruszająca, ucząca szacunku i miłości do własnej Ojczyzny uroczystość, na długo pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach.


 MUZEUM PRZYRODNICZE

W dniu 26.10.2018 r. przedszkolaki z gr. IV a odwiedziły Muzeum Przyrodnicze, gdzie miały możliwość obejrzenia wystawy zwierząt żyjących w polskich lasach: niedźwiedzia, sarny, jenota, gronostaja, borsuka, oraz ptaków: orła bielika, jastrzębia, sowy, dzięcioła, wilgi i innych; poznały także wiele ciekawostek na ich temat. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały również wystawę zwierząt i roślin tropikalnych. Dowiedziały się też, skąd biorą się perły.


SPOTKANIE WARSZTATOWE DLA RODZICÓW

25 października 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie pedagogizujące dla Rodziców. Celem warsztatów było znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: „Jak mówić, aby dzieci nas słuchały…?”, „Jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły…?”. W miłej i twórczej atmosferze, zebrani Rodzice wraz z Dyrektor Przedszkola, analizowali treściliteratury przedmiotu oraz omawiali sytuacje „z życia wzięte”. Mamy nadzieję, że każdy uczestnik spotkania wykorzysta zdobytą wiedzę w praktyce i że przyniesie to oczekiwane rezultaty. Tymczasem serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy wzięli udział w warsztatach pedagogizujących!!! Dziękujemy za zaangażowanie i ciepłe słowo i liczymy na dalsze współdziałanie.


SPOTKANIE Z POLICJANTKAMI

W dniu 25.10.2018 r. na terenie przedszkola dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w spotkaniu z policjantkami z Wydziału Ruchu Drogowego. W przyjaznej atmosferze zapoznawały się z zasadami ruchu drogowego, wykazywały się również zdobytymi już na ten temat wiadomościami. Panie policjantki pochwaliły dzieci zarówno za wiedzę jak i zainteresowanie tematem i bardzo grzeczne zachowanie. 


BIBLIOTEKA

W dniu 18.10.2018 r. dzieci z grup: IV a, IV b i IVc wzięły udział wwarsztatach patriotycznych pt.: „Bóg Honor Ojczyzna” zorganizowanych na terenie biblioteki osiedlowej.  W czasie warsztatów prowadząca wyjaśniła dzieciom, co oznacza dewiza „Bóg Honor Ojczyzna”. Następnie dzieci obejrzały krótki film animowany, dzięki któremu przypomniały sobie i utrwaliły:

- Jak wygląda godło Polski;

- Co symbolizują czerwień i biel;

- DlaczegoMazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią.

Ponadto, przedszkolaki miały niepowtarzalną okazję zobaczyć jak wyglądał i jakie wyposażenie posiadał plecak żołnierza, a niektórzy zdecydowali się nawet taki plecak przymierzyć.Całość warsztatów uwieńczona została wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycznych. 


TEATRZYK KOLEŻEŃSKI

Dnia 16.10.2018 roku, grupa III zaprosiła dzieci z grupy II na teatrzyk w oparciu o tekst M. Kownackiej p/t.: „Idzie zima chudy nie przetrzyma”, który tematycznie korelował z tematami kompleksowymi: „Las jesienią” oraz „Leśniczy opiekun lasu” – realizowanymi w miesiącu październiku w gr. II. Dzieci miały okazję utrwalić wiadomości o zwierzętach leśnych, ptakach, a także dowiedzieć się, jak niektóre z nich przygotowują się do zimy.  


WYCIECZKA DO PARKU

W słoneczną środę 10.10.2018 r., dzieci z grupy IV c wybrały się na wycieczkę do Parku im. E.A. Jerzmanowskich w Krakowie – Prokocimiu, gdzie miały możliwość doświadczania przyrody wszystkimi zmysłami. Dzieci rozpoznawały i nazywały drzewa, zbierały żołędzie, kasztany i liście. Bystre oczy przedszkolaków wypatrzyły wiewiórki, jedna z nich baraszkowała w koronie wiekowego dębu, a druga zwinnie chowała w ziemi znaleziony orzeszek. Podczas spaceru parkowymi alejkami dzieci miały możliwość podziwiania kilku drzew, które wpisano na listę zabytków, jako pomniki przyrody. Przedszkolaki zachwyciły się również widokiem Pałacu Jerzmanowskich. Dowiedziały się, dlaczego park nosi imię Erazma i Anny Jerzmanowskich oraz kilku faktów z historii tego miejsca, m.in. tego, iż kiedyś w pałacu mieścił się dom dziecka a w tej chwili zespół pałacowo – parkowy jest zabytkiem. Na zakończenie wycieczki dzieci usiadły na ławkach ogrzanych jesiennym słońcem, gdzie odpoczęły i posiliły się „małą przekąską” przygotowaną przez rodziców. Z plecakami pełnymi żołędzi i kasztanów powróciły do przedszkola i wzbogaciły kącik przyrody nazbieranymi skarbami.


 WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 09.10.2018 roku, na terenie przedszkola dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych p/t.: „Co ten ptaszek robi w paszczy krokodyla?!”, prowadzonych przez specjalistów z „Wesołego Uniwersytetu”. Dzieci na zajęciach w humorystyczny sposób dowiedziały się, czym jest symbioza w przyrodzie, czyli zjawisko pomagania sobie wzajemnie. Podczas prezentacji multimedialnej, dzieci poznały różne gatunki zwierząt, które żyją w symbiozie z innymi zwierzętami i roślinami. Zajęcia warsztatowe zakończył podsumowujący Quiz. Udział w zajęciach Wesołego Uniwersytetu był niezwykle ciekawą formą wzbogacania wiedzy. 


ZAJĘCIA PRZYRODNICZE

Dnia 28.09.2018 roku, w grupie II odbyły się zajęcia przyrodnicze przeprowadzone przez mamę Ani W. Dzieci, m.in., miały okazję poznać wygląd, sposób zachowania, zwyczaje niektórych zwierząt leśnych. Zajęcia były bardzo atrakcyjne również ze względu na dużą ilość eksponatów, które można było dotknąć, powąchać, a nawet skosztować (miód leśny).


WYJĄTKOWE ŚWIĘTO

Dnia 20.09.2018 roku, w naszym przedszkolu świętowano DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Z tej okazji, kolejno każdą z grup odwiedzili bajkowi goście: Żabcia i Rechotek, którzy bawili się wspólnie z dziećmi w rytm skocznej muzyki. Na widok żabek można było usłyszeć nie jeden okrzyk „WOW!”, który był świetnym dowodem na to, jakie emocje wzbudziło u dzieci to spotkanie. Nie zabrakło również miłych niespodzianek w postaci książeczek i słodyczy.


 WYCIECZKA DO PARKU

W słoneczną środę 19.09.2018 r., dzieci z grupy IV b pojechały do Parku im. E.A. Jerzmanowskich w Prokocimiu, gdzie miały możliwość obserwowania przyrody z bliska. Dzieci rozpoznawały i nazywały drzewa, zbierały kasztany, żołędzie i liście. Bystre oczy przedszkolaków wypatrzyły skaczącą po drzewach wiewiórkę. Na zakończenie wycieczki dzieci usiadły na leżakach ogrzanych jesiennym słońcem, gdzie posiliły się „małą przekąską” przygotowaną przez rodziców. Z plecakami pełnymi kasztanów powróciły do przedszkola, gdzie nazbieranymi skarbami wzbogaciły kącik przyrody.


BIBLIOTEKA

We wrześniowe czwartki, przedszkolaki z grup: IV a, IV b i IV c odwiedziły bibliotekę osiedlową, gdzie uczestniczyły w spotkaniu literackim. Podczas tych zajęć dzieci wysłuchały zabawnej historii z książki p/t: „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”, Emily Horn. Jest to opowieść o kocie Herbercie, który czuł się bardzo samotny i lubił przesiadywać w bibliotece. Pewnego dnia dowiedział się, że czarownice przepadają za czarnymi kotami i wtedy…

Dzieci z zainteresowaniem i w skupieniu słuchały bajki, a następnie zaprojektowały i wykonały własną ilustrację do tej historii kolorową kredą lub/i kredkami na ciemnym kartonie. Dzieła te ozdobiły bibliotekę. 

2020  Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie   globbers joomla templates