background
logotype

Wydarzenia 2019/2020

 

WARSZTATY CHEMICZNO – FIZYCZNE

W dniu 06.11.2019 r. przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych wzięły udział w warsztatach chemiczno – fizycznych, podczas których obserwowały i wykonywały – pod okiem instruktorów – ciekawe eksperymenty z zakresu chemii i fizyki. Zaproszeni „Szaleni Naukowcy” zademonstrowali iście wybuchowe pokazy, a wszystko w bezpiecznej i pełnej niespodzianek atmosferze. Dzieci poznały profesjonalny sprzęt, używany przez naukowców jak: menzurki, miarki, pipetki, przygotowywały bulgoczące kolorowe mikstury, same odmierzały, przelewały, dosypywały czy wkraplały odmierzone preparaty dla uzyskania niesamowitego efektu. Było dużo piany, dużo dymu i dużo radości. Podczas pokazu, przedszkolaki miały niepowtarzalną okazję zapoznać się z wyjątkową substancją, jaką jest suchy lód. Same dzieci zakładały fartuchy i ochronne gogle, by bezpiecznie bawić się suchym lodem, poznawały jego właściwości. Nie obyło się również bez sztuczek balonowych: niepękający balon, rakieta balonowa, pompowanie balona bez pompki (CO2). Warsztaty bardzo pobudziły wyobraźnię dzieci i zachęciły je do samodzielnego, dalszego eksperymentowania.

FIZ FIZ 1 FIZ 3 


KOMENDA POLICJI

Dnia 5.11.2019 r., przedszkolaki z grupy V zostały zaproszone na Komendę Miejską Policji przy ul. Siemiradzkiego 24 w Krakowie, zorganizowaną przez tatę Agatki w ramach akcji „Mój zawód moja pasja”. Pod okiem pana policjanta dzieci miały okazję zwiedzić komisariat policji i poznać organizację pracy policjantów. Na początku mieliśmy okazję przymierzyć strój ochronny policjantów, używany podczas organizacji różnych akcji i imprez. Następnie pod okiem pani policjantki przypomnieliśmy sobie, jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo i jak należy odpowiednio się zachować w sytuacji zagrożenia, a także poznaliśmy na czym polega praca pirotechników. Następnie odwiedziliśmy pomieszczenie, w którym policjanci odbierają zgłoszenia, poznaliśmy w jaki sposób patrolowane jest miasto, jakiego sprzętu używają policjanci. Pod koniec naszej wizyty przedszkolaki na pamiątkę otrzymały pobrane odciski dłoni i odblaski. Na zakończenie miłej wizyty na komendzie pan policjant zaprezentował policyjnego psa tropiącego i pozwolił nam przejechać się wozem policyjnym pod opieką naszych pań. To była wyjątkowa wycieczka, pełna pozytywnych emocji i wrażeń. Dziękujemy tacie Agatki za zaangażowanie, organizację oraz profesjonalne podejście do dzieci i przekazaną wiedzę.  

KOMEN KOMEN 1  


  TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

Dnia 31.10.2019 r. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie p/t. „Prawdziwy skarb”, będące adaptacją biblijnej przypowieści o synu marnotrawnym. Inscenizację przygotował teatr dla dzieci i młodzieży „Eden”. Artyści za pomocą ręcznie malowanej scenografii, której dopełnieniem były kostiumy, przenieśli nas w świat zamków i orientalnych straganów, zapoznali z mieszkańcami wsi i miasta. Młodych widzów rozbawiały humorystyczne sceny, muzyka i improwizowane dialogi aktorów z dziećmi. Przedstawienie miało charakter interaktywny, tak więc najmłodsi mogli chociaż przez chwilę wejść na scenę i poczuć się prawdziwymi pomocnikami farmerów karmiąc ptactwo lub grabiąc podwórko. Spektakl uświadomił dzieciom, kim jest prawdziwy przyjaciel oraz ukazał metaforyczny skarb, który został ukryty przez aktorów a odkryty przez przedszkolną widownię.  

TEA 1 TEA 2 TEA 3   


 BIBLIOTEKA

W dniu 29.10.2019 r. dzieci z grup V i VI udały się do osiedlowej biblioteki na lekcję biblioteczną p/t „Biblioteczne zakamarki – przyroda jesienią w poezji i prozie”. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się co znaczą słowa: poezja i proza oraz wysłuchać wybrane przez panią bibliotekarkę najciekawsze utwory literackie dla dzieci o tematyce jesiennej. Pod koniec spotkania wszystkie przedszkolaki brały udział w rozwiązywaniu zagadek o tematyce jesiennej. Każda poprawnie udzielona odpowiedź została nagrodzona książeczką z wierszem Jana Brzechwy.

BIB V 1 


KINO „KIJÓW”

W dniu 25.10.2019 r. dzieci z grupy V i VI pojechały autokarem do Kina Kijów w Krakowie. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeliśmy przedstawienie p/t: „Piotruś Pan”. Dzięki doskonałej obsadzie aktorów, bogatej aranżacji środków scenicznych – charakteryzacje, ciekawe rekwizyty, dekoracje oraz interesującą oprawę muzyczną i świetlną, przenieśliśmy się na chwilę do niezwykłej krainy marzeń i snu. Spektakl opowiadał o przygodach chłopca o imieniu Piotruś, który nigdy nie chciał być dorosły, ponieważ lubił bajki i ciekawe przygody. Przygody Piotrusia Pana, władcy tajemniczej krainy pełnej wróżek, syren, piratów i Indian bardzo zaciekawiły dzieci. Na pewno miło będą wspominać aktorów i różne atrakcje związane z wyjazdem do teatru.

PIOTRUŚ 


WARSZTATY SENSORYCZNE

W dniach: 23.10.2019 r. i 25.10.2019 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w warsztatach sensorycznych prowadzonych przez terapeutę integracji sensorycznej. Podczas tych zajęć przedszkolaki poznawały otaczający je świat za pomocą zmysłów (dotyku, słuchu, wzroku, węchu i czucia głębokiego). Wszystkie zadania, z którymi zmierzyły się nasze dzieci miały formę zabawową. Do zabaw tych wykorzystano zarówno sprzęt specjalistyczny (lampa UV), jak i przedmioty codziennego użytku tj.: piłeczki pingpongowe, kolorowe chusty, latarki, folię malarską, papier fluorescencyjny, itp. Podczas tych zajęć przedszkolaki usprawniały koordynację wzrokowo – ruchową, stymulowały swoje zmysły, uczyły się cierpliwości i wytrwałości, a także dały dzieciom wiele radości. Warsztaty te były dostosowane do wieku i możliwości dzieci z każdej grupy.

SENS 1 SENS 2 


 DZIKA KLINIKA

W dniu 24.10.2019 r. dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez panią z Centrum Pomocy dla dzikich zwierząt. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą sposobów ochrony zwierząt, utrwaliły wiedzę n/t przestrzegania zasad bezpieczeństwa wobec dzikich zwierząt, zarówno w lesie jak i w parku czy w mieście. Dzieci dowiedziały się również, jak udzielić pomocy zwierzętom, gdzie się udać, a także jak karmić ptaki zimą.


MANGGHA

W dniu 23.10.2019 r. przedszkolaki z grupy IV wybrały się na wycieczkę do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA aby uczestniczyć w warsztatach p/t: „Podróż po Japonii dla przedszkolaków”. Podróż” rozpoczęła się od opowieści o Japonii: o usytuowaniu geograficznym kraju, przyrodzie, kulturze i sztuce, tradycji i codzienności współczesnego Japończyka. Opowieść prowadzącej warsztaty wzbogacona była sensoryczną mapą Japonii, którą dzieci kreatywnie uzupełniały elementami związanymi z tym krajem. Kolejnym punktem „podróży” były zajęcia warsztatowe z origami, czyli tradycyjnej sztuki składania papieru. Przedszkolaki samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłych złożyły z kolorowych kartek: pieska, kotka oraz hełm samuraja. Końcowym przystankiem „podróży” było zwiedzanie aktualnej wystawy muzealnej pod opieką edukatora. „Podróż” ta okazała się ciekawym doświadczeniem zarówno dla dzieci jak i pań nauczycielek.

JAP 1 JAP 2 JAP 3


BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA

W dniu 17.10.2019 r. dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Wojewódzkiej przy ul. Rajskiej. Wychowankowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach dotyczących korzystania z wypożyczania książek z wypożyczalni dla dzieci. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z powstaniem pisma i pokazała dzieciom najstarsze książki z okresu średniowiecza po książki współczesne (w tym pisane Braillem). Następnie przedszkolaki wyruszyły w poszukiwaniu zniszczonych książek do specjalnej pracowni, w której zobaczyły jak projektuje się nowe okładki, itp. Same również miały możliwość zaprojektowania zakładki do książki o Franklinie i skorzystały z czytelni dla dzieci. To była dla nich ważna lekcja przenosząca je w świat fantazji, w której książka jest dobra na wszystko.

B 1 B 2 B 3 


MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ

W dniu 15.10.2019 r. grupa VI wybrała się do Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. Świętego Wawrzyńca 15. Tam wzięła udział w warsztatach zlokalizowanych w strefie kreatywności p/t: „Miasto przyszłości”. Dzieci wyobraziły sobie, jak może wyglądać wymarzone miasto za 100 lat i po krótkiej „burzy mózgów” przebrały się za prawdziwych konstruktorów w kaski i kamizelki i zaczęły konstruować swoją wymyśloną budowlę. Za pomocą dużych klocków, w dwóch grupach, uruchamiając pokłady swojej nieograniczonej wyobraźni, współdziałając stworzyły niepowtarzalne i wyjątkowe budowle.

mim 1    mim 2 


DRUKARNIA

W dniu 9.10.2019 r. grupa VI została gościnnie zaproszona przez tatę Madzi S. w ramach akcji „Mój zawód – moja pasja” do drukarni przy Wydawnictwie Instytutu Księży Misjonarzy. Dzieci poznały zawód drukarza i proces powstawania książki, broszurki czy nawet plakatu od pierwszego kroku. Poznały również stare metody drukowania na starych maszynach, a także te nowe na nowoczesnych cyfrowych sprzętach. Dzieci zobaczyły i zapoznały się z pracą wielu maszyn, które są potrzebne aby powstała książka. Widziały maszyny do druku czarno – białego oraz kolorowego, w którym są ogromne kałamarze na tusz kolorowy. Cała maszyna była tak ogromna, że zajmowała jedno duże pomieszczenie. Przedszkolaki widziały też wielkie gilotyny, które z ogromną precyzją docinają nadmiar papieru. W kolejnym kroku poznały przebieg sklejania okładki z książką w sposób już zmechanizowany, ale obsługiwany przez pracownika. Dziękujemy bardzo, za zaangażowanie i przygotowanie do prezentacji pracy drukarza tacie Madzi oraz jego współpracownikom, za wzorowe podejście do dzieci i chęć przekazania im wiedzy.

druk 2   druk 1 


WARSZTAT SAMOCHODOWY

W dniu 07.10.2019 r. grupa IV odwiedziła warsztat samochodowy taty Lenki. Dostaliśmy zaproszenie w ramach akcji „Mój zawód, moja pasja”, podczas której rodzice prezentują przedszkolakom swoją profesję lub hobby. Mieliśmy okazję zobaczyć codzienną pracę mechaników podczas zmieniania opon w samochodzie z letnich na zimowe. To było ciekawe doświadczenie dla dzieci, tym bardziej, że tata Lenki pozwolił chętnym dokręcić śruby w oponach. Dodatkowymi atrakcjami były przygotowane zagadki, w trakcie których zadaniem było rozpoznawanie marek samochodów oraz małe „co nieco” – lizak dla każdego. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał na pamiątkę przyrząd do zeskrobywania szronu i śniegu z zamarzniętych szyb samochodowych. Bardzo dziękujemy Rodzicom Lenki za tak wspaniałe przyjęcie.

warsztat        warsztat 1 .jpg  


 DOM JANA MATEJKI

W dniu 03.10.2019 r. grupa V wybrała się na wycieczkę na warsztaty p/t „Trzy wieże i Stańczyk” do Muzeum – Domu Jana Matejki. Dzieci mogły zapoznać się z życiem i twórczością polskiego malarza. Zwiedziły Jego dom poznając pokoje pełne tajemniczych sprzętów i obrazów oraz pracownię malarską. Wzięły czynnie udział w poznaniu nowej legendy o Stańczyku przebierając się w strój Stańczyka oraz poznając najważniejsze obrazy przedstawiające historię dawnej Polski. Na zakończenie rysując zamieniały szkielet dinozaura w wawelskiego kolorowego smoka. To była dla nich cenna lekcja historii naszego miasta.

stańczyk   dom matejki


BIBLIOTEKA

W dniu 1.10.2019 r. dzieci z grup: IV i VI, a w dniu 8.10.2019 r. dzieci z grupy III udały się do osiedlowej biblioteki na lekcję biblioteczną. Dowiedziały się, jak dbać o książki, jak dobierać je do wieku i umiejętności czytania oraz zapoznały się z książkami, które są przeznaczone dla dzieci nieumiejących czytać – poznały książki z samymi ilustracjami przeznaczonymi do opowiadania własnymi słowami a zarazem rozwijania swojej wyobraźni. Na koniec spotkania pani bibliotekarka oprowadziła dzieci po bibliotece, wytłumaczyła które działy z książkami są dla dzieci i w jaki sposób są ułożone na półkach. Wytłumaczyła także sposób wypożyczania książek: dozwoloną ilość i czas na jaki można wypożyczyć i ewentualnie przedłużyć czas wypożyczenia.

BIB 1 BIB 2 


 PIZZERIA

Dnia 25.09.2019 roku przedszkolaki z grupy IV wybrały się na wycieczkę do pizzerii „Dominium” w Bonarce. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z etapami powstawania pizzy oraz wyglądem i wyposażeniem pizzerii. Przedszkolaki dowiedziały się również, na czym polega praca w tym miejscu oraz miały możliwość przypomnienia sobie zasad kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym, a także przy stole podczas posiłku. Na początku wizyty dowiedzieliśmy się, z jakiego kraju pochodzi pizza i jak wyglądała na samym początku. Przedszkolaki wzięły udział w rozmowie, w jaki sposób robi się ciasto na pizzę, a także poznały składniki używane do robienia pizzy. Ponadto miały okazję zobaczenia pieca, w którym piecze się pizzę ale najpierw obejrzały profesjonalny pokaz przygotowania pizzy „Margherita” przez prowadzącą warsztaty. Następnie nadszedł czas na najprzyjemniejszą część wycieczki – degustację upieczonych pizz, które bardzo wszystkim smakowały. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy za udział w warsztatach oraz drobne upominki w postaci magnesów i kuponów rabatowych. Wycieczka okazała się bardzo udana. Dzieci wróciły do przedszkola bogatsze o nową wiedzę, nowe doświadczenia, a przy tym w doskonałych humorach. 

PIZZ         PIZZ 2 


TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

W dniu 23.09.2019 r., dzieci ze wszystkich grup obejrzały teatrzyk w wykonaniu grupy animatorów z Agencji Artystycznej „Uśmiech”. Animatorzy wcieleni w chłopca Radka i dziewczynkę Agatkę poprzez swoje przygody, pokazali dzieciom, jak nie należy się zachowywać podczas pobytu w lesie, na podwórku i na ulicy. Dzięki obejrzanym scenkom przedszkolaki utrwaliły również zasady dotyczące unikania rozmów z nieznajomymi i zapoznały się z konsekwencjami takiego zachowania. 

teatrzyk B


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dnia 20.09.2019 r. w naszym przedszkolu świętowano „Dzień Przedszkolaka”. Na początku uroczystości wszystkie dzieci obejrzały teatrzyk p/t: „O dwóch głodnych wilczkach”, w wykonaniu pani dyrektor i pań nauczycielek. W trakcie spektaklu utrwalane były zasady bezpiecznego pobytu w przedszkolu. Następnie dzieci wzięły udział w quizie p/t: „Dobre wychowanie” oraz wspólnie tańczyły i śpiewały. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało upominek – książeczkę. Potem przedszkolaki rozeszły się do swoich sal, gdzie kontynuowały zabawy i pląsy przy muzyce integrując się w miłej atmosferze.

krolik

                 renia1 


MUZEUM NARODOWE

Dnia 13.09.2019 roku przedszkolaki z grupy V brały udział w lekcji muzealnej pt.: „Witraże” w Domu Józefa Mehoffera w Krakowie. Na początku dzieci zwiedziły ogród Mehoffera, znajdujący się przy posesji artysty, a następnie wzięły udział w zajęciach. Podczas lekcji obserwowały sztukę wizualną Józefa Mehoffera, poznały technikę i historię witrażu, a na zakończenie rozwijały samodzielną twórczość poprzez szkicowanie witraży na pergaminie. Czas spędzony w domu artysty był dla nas przyjemny.

wycieczka

 

 

 

2019  Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie   globbers joomla templates