Warto wiedzieć

Zachęcamy do lektury

Szanowny Rodzicu!

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci podczas korzystania
z Internetu, w tym podczas korzystania z gier komputerowych wskazane jest, stosowanie się do poniższych zasad*:

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
  • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

• Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

*WSKAZÓWKI POCHODZĄ Z BROSZURY PT.: „ZAGROŻENIA W INTERNECIE. ZAPOBIEGANIE-REAGOWANIE. GRY KOMPUTEROWE”. BROSZURA DOSTĘPNA JEST POD ADRESEM: HTTPS://WWW.ORE.EDU.PL/MATERIALY-DO-POBRANIA/CATEGORY/55-PROFILAKTYKA-AGRESJI-I-PRZEMOCY.

Motoryka duża jak ją ćwiczyć i rozwijać z dzieckiem w domu?

Tablet i telewizja dla dziecka? Nowe wytyczne!

Zaburzenia zachowania? Psychiatra dziecięcy pomoże rozwiązać problem!

Dyspraksja – Syndrom Niezdarnego Dziecka (CCS)

Piramida rozwoju mowy

Głoska a litera

Piankolina – rozwijamy sprawność manualną i utrwalamy głoski