Drzewko szczęścia to znana roślina doniczkowa o atrakcyjnych mięsistych liściach i drzewiastym pokroju. Inna jej nazwa to grubosz. Roślina ta pochodzi z suchych i gorących terenów Afryki Południowej i jest sukulentem z rodziny gruboszowatych (Crassulacaea). W naturze to silnie rozgałęziony krzew, osiągający do 2 m wysokości. W mieszkaniach osiąga rozmiary do 1 m wysokości i pozwala się swobodnie formować.
Drzewko szczęścia – pielęgnacja
1. Stanowisko uprawy, temperatura
Drzewko szczęścia to roślina wymagająca dużo światła słonecznego. Bez odpowiedniej ilości światła, roślina zaczyna chorować i zamiera. Najlepsze miejsce do uprawy drzewka szczęścia to okno południowe, ponieważ w ciągu dnia potrzebuje minimum 4 godzin bezpośredniego nasłonecznienia. W cieniu, liście drzewka szczęścia wydłużają się, tracą swój owalny kształt i bledną.
Optymalna temperatura dla drzewka szczęścia to 20-22°C, ale roślina dobrze radzi sobie również w temperaturze o kilka stopni wyższej. W nocy znosi spadek temperatury do°C, co jest dla niej korzystne i stymuluje rozwój, ponieważ przypomina to jej naturalne warunki.
2. Jaka ziemia dla drzewka szczęścia?
Podłoże dla drzewka szczęścia musi być luźne. Najlepiej użyć specjalnej mieszanki dla kaktusów i sukulentów, którą dodatkowo uzupełnimy gruboziarnistym piaskiem w proporcji 3:1. W doniczce konieczny jest też dobry drenaż. Na dnie doniczki powinniśmy wysypać około 2 cm warstwę drobnych kamieni, którą przysypujemy mieszanką ziemi.
3. Podlewanie drzewka szczęścia
Drzewko szczęścia podlewamy jednorazowo obficie, a następnie czekamy z kolejnym podlewaniem do momentu, aż ziemia w doniczce stanie się wyraźnie sucha i sypka. Roślinę należy podlewać 1 raz w miesiącu, a zimą jeszcze rzadziej. Drzewko szczęścia dobrze znosi nieregularne podlewanie, lepiej jest je lekko przesuszyć niż zalać. Objawem zbyt dużej wilgotności podłoża jest utrata jędrności przez liście.
Przesadzanie drzewka szczęścia
Przesadzanie drzewka szczęścia jest ważnym aspektem jego pielęgnacji. Choć możemy to robić w każdej porze roku, najlepszym okresem na to jest wiosna. Podczas przesadzania należy lekko podciąć korzenie o około 1-2 cm, aby pobudzić system korzeniowy do szybszej regeneracji.

Przesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny młode zwykle wymagają przesadzania co roku, podczas gdy starsze wystarczy przesadzić raz na kilka lat.
Termin przesadzania
Najlepszym terminem na przesadzanie roślin doniczkowych jest wiosna lub początek lata, kiedy rośliny zaczynają intensywnie rosnąć.
Wybór ziemi i doniczek
Podczas przesadzania roślin doniczkowych, należy wybierać ziemię bogatą w składniki odżywcze i dobrze drenującą, aby zapobiec zbyt dużemu zalewaniu korzeni. Dodatkowo, należy dobierać odpowiednio wielkie doniczki do przesadzania, z uwzględnieniem rozmiaru rośliny i jej systemu korzeniowego.
Przesadzanie krok po kroku
Aby przesadzić roślinę doniczkową, należy najpierw delikatnie wyjąć ją z dotychczasowej doniczki, usuwając nadmiar starej ziemi i przycinać przesuszone lub chore korzenie. Następnie należy umieścić roślinę w nowej doniczce, uzupełniając ziemię i delikatnie ubijając ją wokół rośliny. Na końcu należy dokładnie podlać roślinę.
Rozmnażanie drzewka szczęścia i grubosza jajowatego
Rozmnażanie drzewka szczęścia
Drzewko szczęścia to roślina, którą można łatwo rozmnożyć na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest rozmnażanie z sadzonek pędowych, a drugim z pojedynczych liści. Gdy odcinamy 5-6 cm fragmenty młodych pędów, usuwamy z nich dolne liście i pozostawiamy je na 1-2 dni, aby miejsce cięcia wyschło. Następnie sadzonki drzewka szczęścia sadzimy w pojemnikach z lekko wilgotnym torfem przysypanym 5-6 cm warstwą piasku. Aby przyspieszyć rozwój korzeni, warto przed posadzeniem zanurzyć koniec sadzonki w ukorzeniaczu. Sadzonki drzewka szczęścia najlepiej ukorzeniają się w temperaturze 23-25°C. Również czasem zdarza się, że na pędach drzewka szczęścia, w miejscach rozgałęzień, pojawiają się małe korzonki. Wówczas możemy oderwać końcówki pędów już z korzonkami, co daje nam niemal 100% pewność, że taka sadzonka się przyjmie.
Drzewko szczęścia – choroby i szkodniki
Szkodniki drzewka szczęścia
Rośliny doniczkowe drzewka szczęścia rzadko atakowane są przez szkodniki, jednak czasami na ich pędach mogą pojawić się miseczniki. Są to drobne owady, których ciało ukryte jest pod twardą tarczką. Żerując na roślinie, wysysają z niej soki, wydalając spadź (rosę miodową), która staje się pożywką dla grzybów. Aby pozbyć się miseczników, należy je mechanicznie usunąć z pędów drzewka szczęścia delikatnie szczoteczką. Następnie przemywamy roślinę wacikiem nasączonym denaturatem lub wodą z szarym mydłem. Aby zapobiec ponownej inwazji szkodników, w podłożu umieszczamy pałeczki owadobójcze, takie jak BROS Tarcznik Plus PR lub inne o podobnym działaniu.
Choroby drzewka szczęścia
Najczęstszą chorobą drzewka szczęścia jest mączniak prawdziwy. Objawia się on białym mączystym nalotem na liściach i młodych pędach, pod którym tworzą się korkowaciejące rany. Liście zaczynają opadać, zaś nowe, młode liście ulegają deformacji. Wysoka wilgotność, zbyt obfite nawożenie oraz moczenie liści podczas podlewania sprzyjają rozwojowi tej choroby.
Zwalczanie mączniaka prawdziwego
Aby zwalczyć mączniaka prawdziwego, należy opryskać drzewko szczęścia biopreparatem Biosept Active w dawce 0,5 ml/1 l wody. Jeśli choroba rozprzestrzeniła się już na większej części rośliny, do oprysku należy użyć środka chemicznego Topsin M 500 SC w dawce 1 ml/1 l wody.