Przedszkole Nr 163
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik
No Result
View All Result
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik
No Result
View All Result
Przedszkole Nr 163
No Result
View All Result

Hortensja ogrodowa – choroby, uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnie

Aleksander Wolszczan by Aleksander Wolszczan
8 czerwca, 2023
in Zsyntetyzuj rośliny
0

Contents

  1. Hortensja ogrodowa – wymagania co do gleby
  2. Hortensja ogrodowa – potrzeby wody
  3. Dlaczego hortensja nie kwitnie?
    1. Różnice w kwitnieniu hortensji
    2. Przyczyny braku kwitnienia
    3. Niedobór składników odżywczych
    4. Nawożenie hortensji
  4. Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?
    1. Regulacja kwasowości gleby
      1. Uzyskanie niebieskiej barwy
      2. Uzyskanie czerwonej barwy
    2. Pomiar pH gleby
    3. Ograniczenia
  5. Hortensja ogrodowa – Hydrangea macrophylla
  6. Rozmnażanie hortensji
    1. Zakładanie inspektów
    2. Ukorzenianie
    3. Zalecane dla odmian wielkokwiatowych
  7. Inne gatunki hortensji
    1. Hortensja bukietowa
    2. Hortensja drzewiasta
    3. Hortensja pnąca

Znana ze swoich pięknych, dużych kwiatostanów, hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to popularny krzew, który kwitnie od początku lata do jesieni. Może być sadzona jako soliter lub w kompozycji z innymi roślinami na rabacie, co czyni ją idealną do ogrodów ozdobnych. Warto jednak pamiętać, że aby hortensja jak najdłużej kwitła, musimy zatroszczyć się o jej właściwą pielęgnację.

Hortensja ogrodowa – wymagania co do gleby

Hortensja ogrodowa to roślina, która ma specyficzne wymagania co do gleby. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i próchniczych, natomiast źle radzi sobie na glebach gliniastych i ciężkich. Gleba, na której jest uprawiana, powinna mieć kwaśne pH, wynoszące od 4,5 do 5,5. Jeśli liście hortensji stają się jasnozielone lub żółte, wskazuje to na zbyt zasadowy odczyn gleby. Wówczas warto dodać kwaśny torf ogrodniczy, aby zmniejszyć pH ziemi.

Hortensja ogrodowa – potrzeby wody

Nazwa hortensja oznacza „wodny krzew”, co wskazuje na to, że potrzebuje ona dużo wody do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Roślina ta najlepiej rośnie w półcieniu, gdzie łatwiej utrzymać wilgoć gleby, chociaż obficiej kwitnie w słońcu. Nawadnianie jest bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji hortensji ogrodowej, szczególnie w okresach suszy, a także ściółkowanie gleby, co pomaga utrzymać wilgoć.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Różnice w kwitnieniu hortensji

Hortensje dzielą się na dwie grupy – kwitnące na pędach zeszłorocznych oraz na kwitnące na pędach tegorocznych. Do pierwszej grupy zaliczana jest właśnie hortensja ogrodowa (Hydragena macrophylla). Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną latem następnego roku.

Przyczyny braku kwitnienia

Jedną z przyczyn, dla których hortensja może nie kwitnąć, jest przemarzanie wierzchołków lub całych pędów z zawiązanymi już pąkami kwiatowymi. Pędy tych roślin są słabo zdrewniałe, a pąki nie mają twardych łusek chroniących przed mrozem. Chociaż wiosną z nie przemarzniętych karp wyrosną bujne pędy, nie mają one pąków kwiatowych i rośliny nie kwitną. Aby zabezpieczyć hortensje na zimę i zapewnić kwitnienie, należy je podsypać korą, torfem lub liśćmi na wysokość 20-30 cm oraz okryć stroiszem. Przy większych przymrozkach krzewy należy owijać agrowłókniną.

Inną przyczyną braku kwiatów może być nieprawidłowe cięcie hortensji. Pamiętajmy, że hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Jeśli zatem usuniemy zdrewniałe pędy z pąkami kwiatowymi, roślina w danym sezonie już nie zakwitnie. Z tego względu pędów hortensji ogrodowej w ogóle się nie tnie. Jedyne cięcie jakie można przeprowadzić, to usunięcie pędów przemarzniętych po zimie oraz ścinanie przekwitłych kwiatostanów.

hortensja ogrodowa choroby uprawa pielęgnacja dlaczego nie kwitnie

Niedobór składników odżywczych

Niedobór składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, magnez i żelazo, jest jednym z głównych powodów, dla których hortensje nie kwitną. Jeśli roślinie brakuje tych składników, może prowadzić to do słabego wzrostu i niezawiązywania się pąków kwiatowych.

Nawożenie hortensji

Aby zapobiec niedoborom składników odżywczych, zaleca się stosowanie nawozów mineralnych do hortensji. Nawozy te są dostępne w sklepach ogrodniczych i zostały specjalnie opracowane do zaspokojenia potrzeb tej grupy roślin.

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Regulacja kwasowości gleby

Kolor kwiatów hortensji można zmienić, regulując kwasowość ziemi, na której uprawiamy rośliny. Kwiaty będą różowe lub czerwone na glebach bardziej zasadowych. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów, glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu.

Uzyskanie niebieskiej barwy

Podobny efekt można uzyskać podlewając krzew roztworem ałunu potasowego bądź ałunu glinowego w ilości około 15g na roślinę. Dobrze jest także wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu, używając torfu wysokiego lub kompostu korowego.

Uzyskanie czerwonej barwy

Jeżeli natomiast chcemy uzyskać odczyn bardziej zasadowy gleby w celu wybarwienia kwiatów na czerwono, możemy zastosować nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez. Należy jednak uważać, aby nie podnieść pH gleby powyżej 6,2, ponieważ odczyn wyższy powoduje chlorozę liści.

Pomiar pH gleby

Dobrze jest dokonywać pomiarów pH gleby za pomocą pH-metru (kwasomierz), aby uniknąć chlorozy liści.

Ograniczenia

W ten sposób można zmienić kolor kwiatów hortensji z różowego na niebieski i odwrotnie. Niemożliwe jest jednak zmienienie koloru kwiatów białych, ponieważ te hortensje zawsze będą białe.

Hortensja ogrodowa – Hydrangea macrophylla

W celu zmiany koloru kwiatów hortensji należy zwrócić uwagę na regulację kwasowości gleby, stosowanie odpowiednich nawozów oraz dokładne pomiary pH gleby. Niemożliwe jest zmienienie koloru kwiatów białych.

Na zdjęciu można zobaczyć hortensję ogrodową, czyli Hydrangea macrophylla. Roślina ta z powodzeniem uprawiana jest w Polsce ze względu na swoje piękne kwiaty, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dbałości o kwasowość gleby.

Rozmnażanie hortensji

Hortensje ogrodowe to rośliny, które warto rozmnażać, aby uzyskać kolejne egzemplarze. Najlepszym sposobem na to jest rozmnażanie przez sadzonki zielne, które tniemy w okresie od czerwca do sierpnia, gdy pędy są jeszcze miękkie i elastyczne. Należy wybrać zdrowe pędy o długości około 10-15 cm, odcinając je nożyczkami tuż poniżej węzłów. Ważne, aby na każdej sadzonki znajdowało się przynajmniej kilka liści oraz węzeł, z którego będą wyrastać korzenie.

Zakładanie inspektów

Po odcięciu sadzonek, należy je od razu zanurzyć w wodzie, a następnie przesadzić do skrzyń inspektowych wypełnionych specjalnym podłożem, składającym się z torfu, piasku i żwiru. Ważne, aby każda sadzonka była umieszczona w oddzielnym, wywierconym wcześniej otworze, a całe skrzynie ustawić w miejscu zacienionym, w temperaturze około 18-20 stopni Celsjusza.

Ukorzenianie

Podłoże w skrzynkach inspektowych należy regularnie podlewać, aby utrzymać odpowiednią wilgotność, ale nie należy go moczyć. W ciągu kilku tygodni sadzonki powinny wykształcić korzenie i rozpocząć wzrost. Około miesiąc po posadzeniu, warto delikatnie przyciąć sadzonki, aby pobudzić ich wzrost i krzewienie się. Sadzonki muszą pozostać w inspektach przez cały rok, dopiero w drugiej wiosnie możemy przesadzić je na stałe miejsce.

Zalecane dla odmian wielkokwiatowych

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki zielne to najlepszy sposób, szczególnie dla odmian wielkokwiatowych. Ten proces jest stosunkowo łatwy i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Warto pamiętać, że niektóre odmiany hortensji mogą mieć odmienne wymagania dotyczące podłoża i innych warunków uprawy, dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi danej odmiany przed przystąpieniem do rozmnażania.

Inne gatunki hortensji

Hortensje to popularne rośliny ozdobne w Polsce, a oprócz popularnej hortensji ogrodowej, istnieją inne gatunki, które warto poznać.

Hortensja bukietowa

Jednym z gatunków hortensji nadających się do uprawy w Polsce jest hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Osiąga wysokość do 2 m, a niektóre okazy nawet do 4 m. W porównaniu do hortensji ogrodowej jest bardziej odporna na mrozy i wapienną glebę. Kwitnie na biało, a w miarę przekwitania jej kwiaty różowieją.

Hortensja drzewiasta

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) również jest godna polecenia, szczególnie jej odmiana wielkokwiatowa 'Grandiflora’. Jest to krzew osiągający do 1 m wysokości, posiadający dość cienkie gałązki, uginające się pod ciężarem okazałych kwiatów. Gatunki te zawiązują pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i sprawiają dużo mniej kłopotów niż hortensja ogrodowa. Można je wczesną wiosną krótko przyciąć – nawet do ziemi – bez obawy, że nie zakwitną.

Hortensja pnąca

Jeśli szukasz rośliny do wspinania się po podporach, ścianie altany czy płocie, warto zdecydować się na hortensję pnącą (Hydrangea petiolaris). Jest to mrozoodporne pnącze, które chwyta się podpór za pomocą korzeni czepnych. Potrafi wspinać się do wysokości ponad 1 m i wspaniale prezentuje się owijając pnie wysokich drzew.

Źródła informacji odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hortensja_ogrodowa

przedszkole163 przedszkole163 Google News
Aleksander Wolszczan

Aleksander Wolszczan

Aleksander Wolszczan to ekspert w dziedzinie wychowania dzieci, który od wielu lat dzieli się swoją wiedzą na łamach wielu renomowanych stron internetowych, takich jak: przedszkole163.edu.pl

Related Posts

Trzmielina Fortune’a – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cięcie

Trzmielina Fortune’a – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cięcie

11 czerwca, 2023
Rozchodnik – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cena, rozmnażanie

Rozchodnik – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cena, rozmnażanie

10 czerwca, 2023
Peperomia – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja, uprawa

Peperomia – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja, uprawa

9 czerwca, 2023
Macierzanka właściwości, zastosowanie, uprawa, rozmnażanie

Macierzanka właściwości, zastosowanie, uprawa, rozmnażanie

9 czerwca, 2023

Lawenda – Lavandula właściwości, uprawa w ogrodzie, cięcie, rozmnażanie

9 czerwca, 2023
Perukowiec podolski – uprawa, odmiany, rozmnażanie

Perukowiec podolski – uprawa, odmiany, rozmnażanie

9 czerwca, 2023
Next Post
Drzewko szczęścia, grubosz – pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Drzewko szczęścia, grubosz – pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Jak wykonać i odczytać oczyszczanie jajkiem

Jak wykonać i odczytać oczyszczanie jajkiem

12 maja, 2023
Auto, samochód Sennik – podstawowe znaczenie snu

Auto, samochód Sennik – podstawowe znaczenie snu

7 czerwca, 2023
Trup, nieboszczyk Sennik – podstawowe znaczenie snu

Trup, nieboszczyk Sennik – podstawowe znaczenie snu

11 czerwca, 2023
Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

12 maja, 2023
10 prostych sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na MacBook'u

10 prostych sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na MacBook’u

0
Jak korzystać z Blooket?

Jak korzystać z Blooket?

0
Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

0
Anioł liczba 444: Co oznacza?

Anioł liczba 444: Co oznacza?

0
Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

26 czerwca, 2023
Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

26 czerwca, 2023
Wygrana Sennik – podstawowe znaczenie snu

Wygrana Sennik – podstawowe znaczenie snu

26 czerwca, 2023
Samolot Sennik – podstawowe znaczenie snu

Samolot Sennik – podstawowe znaczenie snu

26 czerwca, 2023

We bring you the best Premium WordPress Themes that perfect for news, magazine, personal blog, etc. Check our landing page for details.

Follow Us

Browse by Category

  • Sennik
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny

Recent News

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

26 czerwca, 2023
Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

26 czerwca, 2023
  • Privacy Policy
  • About Us
  • Contact
  • Terms of Use

przedszkole163

No Result
View All Result
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik

przedszkole163