Przedszkole Nr 163
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik
No Result
View All Result
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik
No Result
View All Result
Przedszkole Nr 163
No Result
View All Result

Irysy, kosaciec – Pielęgnacja, uprawa, choroby, odmiany

Aleksander Wolszczan by Aleksander Wolszczan
9 maja, 2023
in Zsyntetyzuj rośliny
0

Contents

  1. Uprawa irysów na ogrodowych rabatach
    1. Warunki uprawy irysów
    2. Nawożenie irysów
    3. Usuwanie chwastów i pielenie
    4. Sadzenie irysów cebulowych
    5. Sadzenie kosaćców kłączowych
    6. Zabezpieczanie kłączy przed mrozem
    7. Usuwanie ściółki wiosną
  2. Wymagania uprawowe irysów
    1. Stanowisko uprawy
    2. Gleba
  3. Irysy i kosaćce – rozmaitość gatunków i odmian
    1. Kosaćce kłączowe
      1. Kosaćce bródkowe
      2. Kosaćce bezbródkowe
    2. Kosaćce cebulowe
      1. Irysek żyłkowany
      2. Miecznik
  4. Irysy i kosaćce kłączowe
    1. Kosaciec bródkowy
    2. Kosaciec syberyjski
      1. Odmiana kosaćca syberyjskiego 'Perrys Blue’
  5. Roślina ozdobna – irys
    1. Irys żółty (Iris pseudacorus)
      1. Wymagania
    2. Irys, kosaciec holenderski
      1. Wymagania
  6. Irysy i kosaćce cebulowe
    1. Irys/Irysek żyłkowany (Iridodictyum reticulata)
    2. Irys/Miecznik holenderski (Xiphium hollandicum)
      1. Wymagania hodowlane dla irysów/mieczników holenderskich
  7. Irysy do oczka wodnego
    1. Kosaciec żółty (Iris pseudacorus) – idealny do oczka wodnego
      1. Charakterystyka kosatca żółtego
      2. Zalecenia dotyczące sadzenia kosatca żółtego

Zapraszamy do poznania irysów, czyli kosacieców – roślin zaliczanych do bardzo licznej rodziny Iris, obejmującej kilkaset gatunków. Irysy to kwiaty idealne do obsadzania brzegów oczek wodnych, dekoracji ogrodowych rabat oraz do ogrodów skalnych. Niektóre odmiany irysów są także popularne jako kwiaty cięte. Chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacjami dotyczącymi uprawy irysów, w tym najlepszego czasu na ich sadzenie oraz przedstawić kilka najlepszych odmian irysów ogrodowych, które warto poznać.

Uprawa irysów na ogrodowych rabatach

Irysy to wspaniałe, barwne kwiaty, które można podziwiać od wiosny do połowy lata. Kwiaty kosaćców, nazywanych Iris na cześć greckiej bogini tęczy, charakteryzują się piękną architektoniczną formą oraz bogactwem i subtelnością barw. Pomimo różnorodności, uprawa większości irysów ogrodowych opiera się na pewnych zasadach, które warto poznać.

Warunki uprawy irysów

Przede wszystkim, stanowisko uprawy irysów powinno być ciepłe i słoneczne, lub lekko zacienione. Uwaga! Rośliny te znacznie lepiej rosną na słońcu, a ich kwiaty są piękniej wybarwione, jednakże w lekkim cieniu kwitnienie kosaćców trwa dłużej.

Odnośnie gleby, irysy udają się na przeciętnej glebie ogrodowej, najlepiej na glebie przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH od około 6 do 7,0). Rośliny te nie znoszą pełnego cienia oraz nadmiaru wilgoci.

Należy jednak pamiętać, że wymagania glebowe różnią się w zależności od odmiany. Niektóre irysy kłączowe, takie jak irys syberyjski (Iris sibirica) lub irys żółty (Iris pseudacorus), wymagają gleb bardziej żyznych i wilgotnych, co pozwala na ich uprawę przy brzegu oczka wodnego.

Nawożenie irysów

Do nawożenia irysów bezpieczny jest kompost oraz biohumus. Należy unikać obornika oraz nawozów mineralnych bogatych w azot, ponieważ zbyt duża ilość azotu sprzyja rozwojowi chorób grzybowych irysów.

Usuwanie chwastów i pielenie

irysy kosaciec – pielęgnacja uprawa choroby odmiany

W uprawie irysów na ogrodowych rabatach bardzo ważne jest usuwanie chwastów i pielenie. Należy to robić bardzo delikatnie, tak aby nie uszkodzić delikatnych i płytko położonych kłączy tych roślin. Chwasty usuwamy zatem jedynie ręcznie, unikając ostrych narzędzi oraz spulchniania gleby.

Sadzenie irysów cebulowych

Sadzenie irysów cebulowych wykonuje się od końca lata do października (wrzesień do października), identycznie zatem jak inne kwiaty cebulowe sadzone jesienią.

Sadzenie kosaćców kłączowych

Kosaćce kłączowe sadzi się nieco wcześniej – od połowy do końca lata (od połowy sierpnia do połowy września).

Zabezpieczanie kłączy przed mrozem

Przed nadejściem zimy kłącza irysów zabezpiecza się przed mrozem rozkładając cienką warstwę ściółki. Jako materiał ściółkowy mogą być wykorzystane suche liście, pocięta słoma, gałązki iglaków czy kora ogrodowa.

Usuwanie ściółki wiosną

Wiosną ściółkę usuwamy, aby promienie słoneczne lepiej nagrzewały glebę.

Wymagania uprawowe irysów

Stanowisko uprawy

Przede wszystkim, stanowisko uprawy irysów powinno być ciepłe i słoneczne do lekko zacienionego. Na słońcu irysy znacznie lepiej się rozrastają, kwiaty są ładniej wybarwione, a kłącza zdrowsze. Warto jednak wiedzieć, że w pełnym słońcu kwitnienie kosaćców może być nieco krótsze, zaś w lekkim cieniu ich kwiaty będziemy podziwiać znacznie dłużej.

Gleba

Uprawa irysów udaje się na przeciętnej glebie ogrodowej, najlepiej dość przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH gleby od około 6 do 7,0). Rośliny te zdecydowanie nie znoszą pełnego cienia i nadmiaru wilgoci. Odnośnie wymagań glebowych występują jednak znaczne różnice. Niektóre irysy kłączowe, jak irys syberyjski (Iris sibirica) czy irys żółty (Iris pseud

Irysy i kosaćce – rozmaitość gatunków i odmian

Ze względu na ogromną różnorodność irysów, ich systematyka jest bardzo złożona. W celu uproszczenia, dla celów amatorskich, można podzielić irysy na dwie grupy: kosaćce kłączowe oraz kosaćce cebulowe.

Kosaćce kłączowe

Kosaćce kłączowe charakteryzują się mięsistymi pędami podziemnymi zwanych kłączami. W tej grupie wyróżnia się:

Kosaćce bródkowe

Kosaćce bródkowe wyróżniają się gęstą szczoteczką włosków na dolnym płatku kwiatu. Są to jedne z najczęściej spotykanych irysów w ogrodach. Zaliczają się do nich takie odmiany, jak np. 'Sultan’s Palace’ czy 'Immortality’.

Kosaćce bezbródkowe

Kosaćce bezbródkowe to gatunki, które nie posiadają bródek ani grzebieni na dolnych płatkach kwiatu. Często uprawiane są ze względu na swoją trwałość i łatwość w uprawie. Przykłady takich irysów to 'Harmony’ czy 'Frank Adams’.

Kosaćce cebulowe

Kosaćce cebulowe to druga grupa irysów, która różni się od kosaćców kłączowych między innymi sposobem rozmnażania. W tej grupie wyróżnia się:

Irysek żyłkowany

Irysek żyłkowany to niskie rośliny, które idealnie nadają się do ogrodów skalnych. Charakteryzują się smukłymi liśćmi i delikatnymi kwiatuszkami, zwykle w kolorze niebieskim lub fioletowym.

Miecznik

Mieczniki to irysy, które są łatwe w uprawie, jednak niektóre odmiany mogą nie przetrwać zimy. Są to często uprawiane rośliny na kwiat cięty i często spotykane w szklarniach. Wśród odmian mieczników najpopularniejsze to 'Blue Rhythm’ i 'Bold Pretender’.

Warto pamiętać, że każdy z gatunków irysów wymaga nieco innego sposobu pielęgnacji, dlatego warto poznać je bliżej i dostosować do nich sposób uprawy.

Irysy i kosaćce kłączowe

Kosaciec bródkowy

Kosaciec bródkowy (Iris germanica) to gatunek irysa charakteryzujący się smugą włosków, tzw. bródką, wzdłuż środkowego nerwu na dolnych płatkach. Kłącza należy sadzić wczesną wiosną lub pod koniec lata (okres spoczynku po przekwitnieniu). Stanowisko powinno być słoneczne, a gleba przepuszczalna, dobrze zdrenowana, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Nadmiar wody powoduje gnicie kłączy, dlatego lepiej sadzić kłącza na zagonach wzniesionych lub na terenie lekko pochyłym. Gleba zbyt zwięzła, gliniasta powinna być rozluźniona poprzez dodanie piasku i torfu. Kłącza sadzi się płytko, tak aby grzbiet kłącza był zrównany z powierzchnią ziemi. Wierzchołek wzrostu kłącza powinien być skierowany w kierunku słońca. Na zimę kłącza należy zabezpieczyć przed mrozem, okrywając dowolnym materiałem ściółkowym.

Kosaciec syberyjski

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) to gatunek bezbródkowego kosaćca kłączowego. W odróżnieniu od kosaćców bródkowych, kosaćce bezbródkowe nie posiadają charakterystycznych bródek lub grzebieni na dolnych płatkach. Ich kłącza są też nieco smuklejsze i rosną zagrzebane w ziemi, a nie na jej powierzchni. Kosaćce syberyjskie wymagają stanowisk słonecznych i gleb wilgotnych (ale nie podmokłych!), o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Kłącza sadzi się późnym latem lub jesienią, na głębokość 2,5 cm.

Odmiana kosaćca syberyjskiego 'Perrys Blue’

Jedną z ciekawszych odmian kosaćca syberyjskiego jest 'Perrys Blue’ (Iris sibirica 'Perrys Blue’). Odmiana ta kwitnie bardzo obficie wydając niebieskie kwiaty wiosenne (kwitnie od maja do czerwca). Roślina jest w pełni mrozoodporna.

Roślina ozdobna – irys

Irys żółty (Iris pseudacorus)

Irys żółty to gatunek, który występuje pospolicie w Polsce. Charakteryzuje się liśćmi mieczowatymi, dużymi, ciemnozielonymi i sztywnymi. Roślina ta jest mrozoodporna i wspaniale nadaje się do obsadzania brzegów oczek wodnych.

Wymagania

  • Stanowisko: brzegi wód słodkich, podmokłe łąki
  • Kłącza sadzi się wczesną wiosną lub późnym latem w wodzie, na głębokości około 30 cm.
  • Kwitnienie: późna wiosna
  • Liście: duże, ciemnozielone, mieczowate i sztywne
  • Odznacza się wspaniałymi, jaskrawożółtymi kwiatami

Szczególnie atrakcyjna jest odmiana ‘Variegata’ o liściach w zielone i kremowe paski.

Irys, kosaciec holenderski

Kosaciec holenderski to ozdobna roślina, która świetnie prezentuje się na rabatach kwiatowych. Można ją sadzić również obok oczka wodnego.

Wymagania

  • Stanowisko: słoneczne
  • Gleba: przepuszczalna, dobrze zdrenowana, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym
  • Kłącza należy sadzić wczesną wiosną lub pod koniec lata
  • Kwitnienie: maj-czerwiec
  • Kłącza sadzi się płytko, tak aby grzbiet kłącza był zrównany z powierzchnią ziemi.
  • Roślina jest w pełni mrozoodporna.

Irysy i kosaćce cebulowe

Irysy cebulowe są grupowane w 4 wydzielonych rodzajach: irysek (Iridodictyum), juno (Juno), miecznik (Xiphium) oraz Gynandiris. Skoncentrujemy się tutaj na dwóch najpopularniejszych – iryskach oraz miecznikach.

Irys/Irysek żyłkowany (Iridodictyum reticulata)

To niskie (15 cm wys.) irysy, zakwitające bardzo wcześnie. Ich kwiaty barwy niebieskiej, fioletowej lub purpurowej, ukazują się już pod koniec zimy. Są doskonałe do ogrodów skalnych, na obwódki oraz do założenia wczesnowiosennego ogrodu w pojemniku. Wymagają stanowisk słonecznych i zacisznych. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i szybko nagrzewająca się. Cebulki sadzimy na głębokości 5 do 6 cm.

Irys/Miecznik holenderski (Xiphium hollandicum)

irysmiecznik holenderski xiphium hollandicum

Są to jedne z najłatwiejszych w uprawie kosaćców, choć zimą mogą przemarzać (z tego względu na zimę cebulki pozostawione w gruncie należy okryć materiałem ściółkowym). Są doskonałe na kwiatowe rabaty oraz do pędzenia o dowolnej porze roku na kwiat cięty. Wyróżniają się dużymi kwiatami w kolorze niebieskim, żółtym, białym i purpurowym. Zakwitają w czerwcu. Dorastają do 40 i 60 cm wysokości.

Wymagania hodowlane dla irysów/mieczników holenderskich

Te rośliny wymagają stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i dobrze przepuszczalna. Powinna wiosną szybko się nagrzewać. Cebule kupione wiosną w sklepie ogrodniczym sadzimy od kwietnia do maja na głębokości do 12 cm. Rozmnażać można poprzez oddzielanie cebul przybyszowych po kwitnieniu, gdy rośliny są w stanie spoczynku (lipiec).

Irysy do oczka wodnego

Irysy są często polecane do obsadzania oczka wodnego. Jednak, nie każdy kosaciec nadaje się na takie stanowisko.

Kosaciec żółty (Iris pseudacorus) – idealny do oczka wodnego

Jako irys do oczka wodnego najlepiej nadaje się kosaciec żółty, który często jest nazywany po prostu irysem wodnym. Roślina ta doskonale rośnie przy brzegach wód i na glebach podmokłych. Nie musimy się zatem obawiać, że przy brzegu oczka wodnego, będzie dla tego irysa zbyt mokro. Można go sadzić nawet bezpośrednio w oczkach wodnych lub ogrodowych stawach, na głębokości nie większej niż 40 cm, czyli strefie przybrzeżnej.

Charakterystyka kosatca żółtego

Kosaciec żółty to roślina, która ma oryginalny wygląd idealnie wpasowujący się w krajobraz nadwodny. Świadczy o tym choćby pochodząca z greki nazwa łacińska pseudacorus, która oznacza „fałszywy tatarak”. Została ona nadana ze względu na podobieństwo liści i kłączy obu roślin.

Zalecenia dotyczące sadzenia kosatca żółtego

Kosaciec żółty jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sadzenie cebulek najlepiej przeprowadzać na przełomie września i października. Wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatrów, oraz żyznej i wilgotnej gleby.

Źródła informacji odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosaciec

przedszkole163 przedszkole163 Google News
Aleksander Wolszczan

Aleksander Wolszczan

Aleksander Wolszczan to ekspert w dziedzinie wychowania dzieci, który od wielu lat dzieli się swoją wiedzą na łamach wielu renomowanych stron internetowych, takich jak: przedszkole163.edu.pl

Related Posts

Trzmielina Fortune’a – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cięcie

Trzmielina Fortune’a – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cięcie

11 czerwca, 2023
Rozchodnik – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cena, rozmnażanie

Rozchodnik – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cena, rozmnażanie

10 czerwca, 2023
Peperomia – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja, uprawa

Peperomia – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja, uprawa

9 czerwca, 2023
Macierzanka właściwości, zastosowanie, uprawa, rozmnażanie

Macierzanka właściwości, zastosowanie, uprawa, rozmnażanie

9 czerwca, 2023

Lawenda – Lavandula właściwości, uprawa w ogrodzie, cięcie, rozmnażanie

9 czerwca, 2023
Perukowiec podolski – uprawa, odmiany, rozmnażanie

Perukowiec podolski – uprawa, odmiany, rozmnażanie

9 czerwca, 2023
Next Post
Oleander pospolity – nawożenie, uprawa, pielęgnacja, zimowanie

Oleander pospolity - nawożenie, uprawa, pielęgnacja, zimowanie

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Jak wykonać i odczytać oczyszczanie jajkiem

Jak wykonać i odczytać oczyszczanie jajkiem

12 maja, 2023
Auto, samochód Sennik – podstawowe znaczenie snu

Auto, samochód Sennik – podstawowe znaczenie snu

7 czerwca, 2023
Trup, nieboszczyk Sennik – podstawowe znaczenie snu

Trup, nieboszczyk Sennik – podstawowe znaczenie snu

11 czerwca, 2023
Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

12 maja, 2023
10 prostych sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na MacBook'u

10 prostych sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na MacBook’u

0
Jak korzystać z Blooket?

Jak korzystać z Blooket?

0
Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

0
Anioł liczba 444: Co oznacza?

Anioł liczba 444: Co oznacza?

0
Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

26 czerwca, 2023
Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

26 czerwca, 2023
Wygrana Sennik – podstawowe znaczenie snu

Wygrana Sennik – podstawowe znaczenie snu

26 czerwca, 2023
Samolot Sennik – podstawowe znaczenie snu

Samolot Sennik – podstawowe znaczenie snu

26 czerwca, 2023

We bring you the best Premium WordPress Themes that perfect for news, magazine, personal blog, etc. Check our landing page for details.

Follow Us

Browse by Category

  • Sennik
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny

Recent News

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

26 czerwca, 2023
Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

26 czerwca, 2023
  • Privacy Policy
  • About Us
  • Contact
  • Terms of Use

przedszkole163

No Result
View All Result
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik

przedszkole163