Zwisanie kwiatów balkonowych – jakie efekty uzyskujemy?
Kwiaty balkonowe zwisające są jednymi z najpiękniejszych ozdób naszych balkonów i tarasów. Ich pędy swobodnie opadają z balustrad oraz doniczek wiszących, tworząc kaskady kolorów i zapachów. Kwitną przez całe lato, dodając przestrzeni dodatkowego uroku.
Jakie warunki uprawy są potrzebne?
Rośliny te szybko się rozrastają i obficie kwitną, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki uprawy. Kwiaty balkonowe zwisające wymagają regularnego podlewania i nawożenia, a także odpowiedniego nasłonecznienia lub cienia w zależności od gatunku. Należy pamiętać, że doniczki wiszące szybciej wysychają, więc należy częściej kontrolować wilgotność ziemi.
Najpopularniejsze gatunki kwiatów balkonowych zwisających
Najpopularniejsze gatunki kwiatów balkonowych zwisających to surfinie, petunie, lobelie, begonie oraz pelargonie. Surfinie, ze względu na swoją wytrzymałość, doskonale prezentują się w doniczkach wiszących. Petunie charakteryzują się pięknymi, dużymi kwiatami o różnych kolorach, natomiast lobelie to rośliny o delikatnych, niebieskich lub białych kwiatach. Begonie i pelargonie to rośliny bardziej wymagające, ale ich piękne kwiaty wynagrodzą trud włożony w ich uprawę.
Jak sadzić kwiaty balkonowe zwisające?
Termin sadzenia
Kwiaty balkonowe zwisające posiadają słabą mrozoodporność i są wrażliwe na przymrozki. Dlatego termin ich sadzenia na balkony i tarasy to zazwyczaj druga połowa maja, gdy minie ryzyko wystąpienia późnowiosennych przymrozków.
Zahartowanie roślin

Wcześniej rozsadę kwiatów balkonowych trzeba zahartować, czyli stopniowo przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz, wystawiając je na dzień, a chowając na noc. Chyba, że kupiliśmy rośliny już zahartowane, to wówczas można od razu sadzić.
Stanowisko roślin
Chcąc hodować kwiaty zwisające na swoim balkonie należy zapewnić im odpowiednie stanowisko. Przede wszystkim należy je sadzić w pojemnikach zawieszonych wysoko np. na balustradzie lub podwieszonych pod zadaszeniem balkonu. Wówczas ich swobodnie opadające pędy obsypane mnóstwem kwiatów zaprezentują się najlepiej. Kwiaty balkonowe zwisające nie powinny zaś rosnąć w niskich doniczkach położonych na podłodze.
Podłoże
Do sadzenia kwiatów balkonowych zwisających będzie nam potrzeba ziemia kwiatowa o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Poszczególne gatunki różnią się wymaganiami ale dla większość kwiatów balkonowych zwisających dobra będzie ziemia o odczynie pH 6-7.
Drenaż
Przed sadzeniem na dnie doniczki warto wysypać warstwę drenażową z drobnych kamyków. W tej roli dobrze sprawdzi się też keramzyt. Drenaż ułatwi odpływanie nadmiaru wody po podlaniu i zapewni, że korzenie roślin nie będą stały w wodzie. Oczywiście należy zadbać też aby doniczka na dnie posiadała otwory odpływowe.
Sadzenie roślin
Po usypaniu drenażu, wsypuje się nieco ziemi do kwiatów i delikatnie umieszcza rośliny.
Jak dbać o kwiaty balkonowe zwisające po posadzeniu?
Uzyskanie odpowiedniego podłoża
Po posadzeniu roślin należy zadbać o to, aby zapewnić im odpowiednie podłoże. Ważne jest, aby ziemia była odpowiednio przepuszczalna i posiadała właściwy poziom pH. Dobrze sprawdzą się mieszanki ziemi kwiatowej o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Należy pamiętać, że różne gatunki roślin balkonowych mogą wymagać różnego typu podłoża.
Nawadnianie
Po posadzeniu roślin, należy je od razu podlać, aby zapewnić im wilgoć i ułatwić przyjęcie się w nowym miejscu. Następnie, należy regularnie sprawdzać wilgotność ziemi i podlewać rośliny w zależności od potrzeb. W okresie letnim, szczególnie w czasie upałów, należy podlewać rośliny regularnie, aby nie dopuścić do ich przesuszenia.
Eksponowanie na odpowiednim stanowisku
Rośliny balkonowe zwisające najlepiej będą rosły i prezentowały się na balkonach i tarasach, gdzie mają dostęp do odpowiedniego światła i wilgoci. Należy wybierać miejsca, gdzie rośliny będą miały wystarczająco dużo słońca, ale jednocześnie nie będą wystawione na pełne nasłonecznienie przez cały dzień. Dobrze sprawdzą się miejsca, gdzie rośliny będą miały dostęp do światła słonecznego rano lub wieczorem.
Regularne przycinanie
Aby rośliny balkonowe zwisające rosły pięknie i obficie kwitły, warto regularnie je przycinać. W ten sposób zapewnimy roślinom odpowiedni kształt i pobudzimy je do wytwarzania nowych pędów i kwiatów. Przycinanie należy wykonywać regularnie, usuwając suche i uszkodzone pędy oraz nadmiernie rosnące fragmenty.
Używanie nawozów
Aby rośliny balkonowe zwisające były zdrowe i pięknie kwitły, warto używać nawozów. Należy pamiętać, że różne gatunki roślin balkonowych mogą wymagać różnego typu nawozów. Przy wyborze nawozu należy kierować się potrzebami danej rośliny i stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.
Kwiaty balkonowe zwisające – najpopularniejsze gatunki
W sprzedaży kwiaty balkonowe zwisające dostępne są w bardzo dużym wyborze asortymentowym. Najpopularniejsze są pelargonie, werbeny i surfinie, występujące w bardzo wielu odmianach nadających się do uprawy na balkonie.
Pelargonie zwisające
Pelargonia zwisająca jest chyba jednym z najpopularniejszych kwiatów balkonowych zwisających. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzną ziemię kwiatową. Pelargonie zwisające dostępne są w wielu odcieniach, od białej przez różową do czerwonej. Kwiaty tych roślin balkonowych zwisających mogą być pełne lub pojedyncze, wszystko zależy od naszych upodobań. Jeżeli będziemy prawidłowo pielęgnować pelargonie zwisające oraz regularnie je nawozić z pewnością pięknie się rozrosną zakrywając całą balustradę balkonu czy tarasu.
Odmiany, uprawa, zimowanie pelargonii
Pelargonie są jednymi z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Możemy je spotkać w wielu ogrodach, na balkonach i tarasach, a także zwisające z parapetów okiennych, gdzie pięknie kwitną od maja aż do jesieni. Na taką popularność tych roślin zapewne wpłynęły niewielkie wymagania uprawowe większości pelargonii, długi okres kwitnienia, a także rozmaitość odmian, o różnej barwie kwiatów i liści.
Surfinia
Surfinia jest na naszym rynku dopiero od kilku lat ale już zyskała sobie ogromną rzeszę fanów. Surfinia ma kwiaty kielichowe podobne do petunii, której jest mieszańcem. Kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze, w różnych kolorach. Jej charakterystyczną i najważniejszą cechą jest zwisający pokrój.
Uprawa scewoli
Scewola wachlarzowata to piękna roślina balkonowa, która wymaga częstego podlewania, ponieważ nie toleruje przesuszenia. Wymaga także zasilania nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, a także dodatku żelaza, co pozwala na utrzymanie jej pięknych kwiatów przez długi czas.
Inne gatunki kwiatów balkonowych zwisających

Poza scewolą, istnieje wiele innych gatunków kwiatów balkonowych zwisających, które warto rozważyć w uprawie. Do najpopularniejszych zaliczamy:
Uczep
Uczep to roślina o charakterystycznych, długich pędach, które pozwala jej pięknie się układać na balkonie. Kwitnie na przełomie lata i jesieni, a jej kwiaty mogą być koloru białego, różowego lub czerwonego.
Begonia zwisająca
Begonia zwisająca to roślina o wspaniałych, dużej wielkości kwiatach, które mogą być koloru białego, różowego lub czerwonego. Rośnie w cieniu i dobrze prezentuje się w towarzystwie innych roślin kwitnących.
Bakopa
Bakopa to roślina o drobnych, ale pięknych kwiatach, które mogą być koloru białego, różowego lub fioletowego. Wymaga słonecznego stanowiska, a jej zwisające pędy nadają się idealnie do wiszących koszyków lub pojemników.
Dichondra srebrzysta
Dichondra srebrzysta to roślina o pięknych, srebrzystych liściach, która idealnie uzupełnia inne kwiaty balkonowe zwisające. Jej długie, zwisające pędy pięknie się prezentują i nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie.