Przedszkole Nr 163
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik
No Result
View All Result
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik
No Result
View All Result
Przedszkole Nr 163
No Result
View All Result

Macierzanka właściwości, zastosowanie, uprawa, rozmnażanie

Aleksander Wolszczan by Aleksander Wolszczan
9 czerwca, 2023
in Zsyntetyzuj rośliny
0

Contents

  1. Jak wygląda macierzanka?
    1. Rodzina i zasięg występowania
    2. Opis wyglądu
    3. Kwiaty
  2. Gatunki i odmiany macierzanki
    1. Macierzanka tymianek (Thymus vulgaris)
    2. Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)
    3. Macierzanka cytrynowa (Thymus citriodorus)
    4. Macierzanka zwyczajna (Thymus pulegioides)
    5. Macierzanka wczesna (Thymus praecox)
  3. Zastosowanie macierzanki w ogrodzie
    1. Do zadarniania przestrzeni
    2. Do obsadzania skał i rabat
    3. Do ozdabiania balkonów i tarasów
  4. Macierzanka – właściwości lecznicze i kosmetyczne
    1. Wartościowe gatunki
    2. Zawartość olejków eterycznych
    3. Właściwości lecznicze
    4. Zastosowanie w kosmetyce
    5. Zastosowanie w kuchni
    6. Zastosowanie w leczeniu infekcji
    7. Macierzanki a szkodniki
  5. Macierzanka – zastosowanie zewnętrzne i kulinarne
    1. Zastosowanie zewnętrzne
    2. Zastosowanie kulinarne
  6. Uprawa macierzanki
    1. Stanowisko i gleba
    2. Nawożenie
    3. Ochrona przed suszą i mrozem
    4. Uprawa w pojemnikach
  7. Macierzanka – przycinanie
    1. Przycinanie po kwitnieniu
    2. Przycinanie wiosenne
    3. Przycinanie w celu zagęszczenia
    4. Przycinanie formujące
  8. Macierzanka – rozmnażanie
    1. Wysiew nasion
    2. Rozmnażanie przez sadzonki pędowe
    3. Rozmnażanie przez podział kęp
      1. Źródła
  9. Rozmieszczenie macierzanki na świecie

Macierzanka (Thymus) to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych obejmujący kilkaset gatunków. W Polsce występuje kilka z nich, w tym bardzo popularny tymianek oraz macierzanka zwyczajna. Oprócz walorów estetycznych, wszystkie gatunki macierzanki posiadają również właściwości lecznicze oraz przyprawowe.

Macierzanka ma wiele właściwości leczniczych. Zawiera olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy i inne substancje, które wpływają korzystnie na zdrowie. Macierzanka działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego może być stosowana w leczeniu stanów zapalnych gardła, krtani oraz jamy ustnej. Pomaga także w leczeniu infekcji układu moczowego oraz układu oddechowego.

Jak wygląda macierzanka?

Rodzina i zasięg występowania

Macierzanki należą do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i występują na terenie Europy, Afryki i Azji.

Opis wyglądu

Macierzanki przybierają formę zimozielonych krzewinek lub niskich krzewów o zwartym pokroju. Dorastają do 50 cm wysokości. Ich liście są niewielkie, owalne albo równowąskie, o blaszce całobrzegiej lub ząbkowanej.

Kwiaty

Kwiaty macierzanki są niewielkie, wargowe, zebrane w główki lub kłosy i pojawiają się wiosną i latem. Ich kolor może być różowy, fioletowy lub biały.

macierzanka właściwości zastosowanie uprawa rozmnażanie

Gatunki i odmiany macierzanki

W Polsce występuje kilka gatunków macierzanki, z których kilka zasługuje na szczególną uwagę ze względu na mnogość ciekawych odmian i ich zastosowanie.

Macierzanka tymianek (Thymus vulgaris)

Jest to krzewinka wysokości 40 cm o wzniesionych pędach porośniętych szaro owłosionymi liśćmi. Drobne kwiaty w odcieniach fioletu i różu zebrane są w groniaste, długie kwiatostany.

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)

Jest to niewysoka krzewinka (5-15 cm) o cienkich, płożących się pędach porośniętych niewielkimi liśćmi. Roślina ta kwitnie od czerwca do września drobnymi, pachnącymi kwiatami.

Macierzanka cytrynowa (Thymus citriodorus)

Osiajga wysokość do 30 cm. Jej rozgałęzione, pokładające się pędy porośnięte są niewielkimi, lancetowatymi liśćmi. Jest to roślina miododajna kwitnąca od maja do późnej jesieni. Wyróżnia się intensywnym, cytrynowym zapachem. Szczególnie popularna jest odmiana macierzanki cytrynowej ‘Aureus’ o jasnych zółto-zielonych liściach.

Macierzanka zwyczajna (Thymus pulegioides)

Jest to półkrzew występujący na terenie całej Polski, porastający łąki i murawy. Ma rozłożysty pokrój i osiąga wysokości około 30 cm. Rozgałęzione, owłosione pędy porośnięte są jajowatymi, niewielkimi listkami. Na szczytach pędów późną wiosną lub latem pojawiają się delikatne grzbieciste kwiaty tworzące nieregularne, okółkowe, kwiatostany.

Macierzanka wczesna (Thymus praecox)

W stanie naturalnym jest rzadko spotykana, natomiast dzięki ciekawym odmianom jest lubiana przez ogrodników. Za sprawą płożących się pędów tworzy gęste, niskie dywany idealne do zadarniania. Nowe odmiany jak np. macierzanka wczesna ‘Purple Beauty’ zachwycają zarówno obfitym kwitnieniem, jak i intensywnością barw. Są również bardziej odporne i szybciej się rozrastają.

Zastosowanie macierzanki w ogrodzie

Do zadarniania przestrzeni

Niskie, dywanowe odmiany macierzanek są idealne do zadarniania przestrzeni pod drzewami lub wysokimi krzewami. Stanowią również wypełnienie miejsc pomiędzy kwitnącymi latem bylinami, takimi jak lawenda czy krwawnik. Mogą wypełnić szczeliny pomiędzy płytami chodnikowymi czy kostką brukową, stanowiąc zielone, pachnące spoiwo.

Do obsadzania skał i rabat

Niskie odmiany macierzanki nadają się również do obsadzania skalniaków czy murków, gdzie królują w towarzystwie takich roślin jak rozchodnik, smagliczka, żagwin, floks szydlasty czy dzwonek karpacki. Na rabatach tworzą efektowne zestawienia z niewysokimi iglakami, pięciornikami lub goździkami.

Do ozdabiania balkonów i tarasów

Macierzanki sadzone w pojemnikach wraz z innymi roślinami, najczęściej wieloletnimi np. pelargoniami, werbenami, goździkami, szałwiami czy miętami, stanowią oryginalną ozdobę balkonów i tarasów.

Macierzanka – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Wartościowe gatunki

Spośród macierzanek uprawianych w Polsce, najcenniejsze i najczęściej wykorzystywane w celach leczniczych i kosmetycznych to: macierzanka zwyczajna, macierzanka piaskowa i tymianek.

Zawartość olejków eterycznych

Olejki eteryczne zawarte w macierzankach to m.in. karwakrol, tymol, cytral, linalol i flawonoidy. Znajdują one szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Właściwości lecznicze

Macierzanki wykazują działanie silniejsze niż antybiotyki, dzięki czemu posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, wykrztuśne, rozkurczowe i żółciopędne. Olejek tymiankowy stosowany jest głównie w chorobach układu oddechowego, moczowego oraz pokarmowego. Macierzanka zwyczajna oraz macierzanka piaskowa mają podobne właściwości lecznicze jak tymianek, jednak ich działanie jest słabsze. Wykazują właściwości rozkurczowe, wykrztuśne, odkażające, przeciwzapalne i moczopędne.

Zastosowanie w kosmetyce

Olejek tymiankowy jest składnikiem preparatów do włosów. Oczyszcza i dezynfekuje skórę głowy, wzmacnia włosy oraz zapobiega łupieżowi. Stosowany jest również do produkcji past do zębów oraz płynów do płukania ust.

Zastosowanie w kuchni

Ziele tymianku jest cenioną przyprawą o intensywnym, gorzkawym smaku.

Zastosowanie w leczeniu infekcji

Napary z macierzanki stosuje się w infekcjach jamy ustnej, gardła i krtani. Pomagają także w walce z suchym kaszlem oraz przy problemach związanych z układem trawiennym.

Macierzanki a szkodniki

Intensywny zapach olejków eterycznych macierzanki odstrasza szkodniki takie jak: mrówki, mszyce, ślimaki, bielinka kapustnika, bielinka rzepnika, piętnówka kapustnicę i połyśnicę marchwiankę.

Macierzanka – zastosowanie zewnętrzne i kulinarne

Zastosowanie zewnętrzne

Macierzanka wykazuje się właściwościami leczniczymi również w zastosowaniach zewnętrznych. Okłady z macierzanki stosuje się przy ukąszeniach owadów, oparzeniach, bólach reumatycznych i nerwobólach.

Zastosowanie kulinarne

Ziele macierzanki jest często wykorzystywane w kuchni jako przyprawa do wielu potraw, zwłaszcza tłustych i ciężkostrawnych. Macierzanka cytrynowa, z racji swojego charakterystycznego aromatu, idealnie nadaje się do przyprawiania dań z drobiu oraz ryb, a także deserów.

Uprawa macierzanki

Macierzanka to roślina z rodziny jasnotowatych, która jest ceniona za swoje właściwości lecznicze oraz przyprawowe. Aby skutecznie uprawiać macierzankę, warto wiedzieć, jakie ma wymagania uprawowe.

Stanowisko i gleba

Macierzanka najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych oraz na glebach suchych, lekkich, piaszczystych lub kamienistych i ubogich w składniki pokarmowe. W porównaniu z tymiankiem, macierzanka jest mniej wymagająca pod względem wilgotności gleby.

Tymianek natomiast potrzebuje stanowiska wilgotnego, przepuszczalnego i zasobnego w składniki odżywcze. Poradzi sobie na słabszych glebach, ale wtedy będzie gorzej plonował.

Nawożenie

Macierzanki nie wymagają ani podlewania, ani nawożenia. Co kilka lat można je zasilić obornikiem lub dojrzałym kompostem.

Ochrona przed suszą i mrozem

Macierzanka jest rośliną zimozieloną, co oznacza, że narażona jest na suszę fizjologiczną, zwłaszcza podczas bezśnieżnych, suchych i słonecznych zim. W rejonach o surowszym klimacie wskazane jest osłonić ją stroiszem lub agrowłókniną. Dzięki zdolnościom regeneracyjnym nawet przemarznięte pędy macierzanek szybko się regenerują i odbijają nowymi pędami.

Uprawa w pojemnikach

Macierzanki mogą być uprawiane również w pojemnikach. Aby cieszyć się aromatem tych przyprawowych roślin, wiosną, na przełomie marca i kwietnia należy wysiać nasiona wprost do doniczek. Od końca maja możemy rośliny wystawić na zewnątrz, co ozdobi balkon lub taras. Na zimę donice musimy przenieść do pomieszczenia o temperaturze -15°C i ograniczyć podlewanie roślin.

Macierzanka – przycinanie

macierzanka przycinanie

Przycinanie po kwitnieniu

Po okresie kwitnienia, należy dokonać przycięcia macierzanek. Zaleca się, aby cięcie odbyło się tuż pod kwiatostanami i tylko niezdrewniałe części pędów były usuwane. Przytnięcie rośliny w niewłaściwym miejscu może spowodować brak odrostu.

Przycinanie wiosenne

Warto pamiętać o przycięciu pędów tymianku o około 1/3 ich długości na wiosnę, co umożliwi bujne i obfite kwitnienie.

Przycinanie w celu zagęszczenia

Jeśli chcemy uzyskać bardziej zwarte i zwarte krzewy, należy pamiętać o regularnym przycinaniu pędów na całą długość przez cały sezon wegetacyjny. W ten sposób pobudzimy rośliny do intensywniejszego wzrostu i zagęszczenia.

Przycinanie formujące

W celu uzyskania określonego kształtu macierzanek, należy wykonywać przycinanie formujące. Najlepiej wykonywać je na początku sezonu wegetacyjnego, usuwając pędy zgodnie z pożądanym kształtem rośliny. Dzięki temu osiągniemy estetyczny wygląd i utrzymanie właściwych wymiarów krzewów.

Macierzanka – rozmnażanie

Wysiew nasion

Macierzanki można rozmnażać na trzy sposoby: z siewu nasion, przez sadzonki oraz podział kęp. W przypadku wysiewu nasion, należy je wysiać w III-IV wprost do gruntu lub do skrzynek. Kiełkują już po kilku dniach w temperaturze około 21°C i wysokiej wilgotności powietrza. Siewki pikujemy doniczek, a gotową rozsadę sadzimy na miejsce stałe pod koniec maja.

Rozmnażanie przez sadzonki pędowe

Do rozmnażania macierzanki można także wykorzystać sadzonki pędowe pobrane z rośliny matecznej po kwitnieniu, tj. w lipcu lub wrześniu. Nowe rośliny sadzimy na miejsce stałe wiosną lub pod koniec lata następnego roku.

Rozmnażanie przez podział kęp

Co kilka lat warto odmładzać macierzanki poprzez podzielenie kępy. W ten sposób jednocześnie rozmnażamy roślinę otrzymując nowe sadzonki. Roślinę mateczną dzielimy na mniejsze części i powstałe po dzieleniu sadzonki sadzimy bezpośrednio na nowe miejsce lub najpierw wysadzamy je na rozsadniku, jeśli nie były wystarczająco ukorzenione.

Źródła

  • Katalog roślin drzewa, krzewy byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa, 2016, s. 380;
  • Gorgat M., Macierzanka piaskowa (Thymus Serpyllum L.) i Tymianek pospolity (Thymus Vulgaris L.) – źródło surowca dla przemysłu zielarskiego i właściwości lecznicze w: Nauka dla rozwoju rolnictwa, ekologii i medycyny w świetle współczesnych osiągnięć. Stowarzyszenie Studentów Nauk Przyrodniczych. Lublin, 2017;
  • Nowak J., Macierzanka w Rośliny Ozdobne 7-8/2015;
  • Kosecka-Makiela D., Tymianek w Działkowiec 11/2018, s.43;

Rozmieszczenie macierzanki na świecie

Macierzanka jest rośliną zielną, która występuje na całym świecie. Spotykana jest zarówno w strefie umiarkowanej, jak i w strefie tropikalnej. W Polsce macierzanka jest rośliną pospolitą i dziko rosnącą, a jej siedliska to tereny suche i nasłonecznione, jak łąki, pastwiska, skraje lasów, przydroża, a także nasypy kolejowe.

przedszkole163 przedszkole163 Google News
Aleksander Wolszczan

Aleksander Wolszczan

Aleksander Wolszczan to ekspert w dziedzinie wychowania dzieci, który od wielu lat dzieli się swoją wiedzą na łamach wielu renomowanych stron internetowych, takich jak: przedszkole163.edu.pl

Related Posts

Trzmielina Fortune’a – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cięcie

Trzmielina Fortune’a – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cięcie

11 czerwca, 2023
Rozchodnik – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cena, rozmnażanie

Rozchodnik – Pielęgnacja, odmiany, uprawa, cena, rozmnażanie

10 czerwca, 2023
Peperomia – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja, uprawa

Peperomia – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja, uprawa

9 czerwca, 2023

Lawenda – Lavandula właściwości, uprawa w ogrodzie, cięcie, rozmnażanie

9 czerwca, 2023
Perukowiec podolski – uprawa, odmiany, rozmnażanie

Perukowiec podolski – uprawa, odmiany, rozmnażanie

9 czerwca, 2023
Paprocie doniczkowe – odmiany, pielęgnacja i polecane gatunki

Paprocie doniczkowe – odmiany, pielęgnacja i polecane gatunki

9 czerwca, 2023
Next Post
Peperomia – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja, uprawa

Peperomia – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja, uprawa

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Jak wykonać i odczytać oczyszczanie jajkiem

Jak wykonać i odczytać oczyszczanie jajkiem

12 maja, 2023
Auto, samochód Sennik – podstawowe znaczenie snu

Auto, samochód Sennik – podstawowe znaczenie snu

7 czerwca, 2023
Trup, nieboszczyk Sennik – podstawowe znaczenie snu

Trup, nieboszczyk Sennik – podstawowe znaczenie snu

11 czerwca, 2023
Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

12 maja, 2023
10 prostych sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na MacBook'u

10 prostych sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na MacBook’u

0
Jak korzystać z Blooket?

Jak korzystać z Blooket?

0
Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

Co oznacza anioł liczba 333? Miłość, duchowość, finanse i nie tylko

0
Anioł liczba 444: Co oznacza?

Anioł liczba 444: Co oznacza?

0
Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

26 czerwca, 2023
Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

26 czerwca, 2023
Wygrana Sennik – podstawowe znaczenie snu

Wygrana Sennik – podstawowe znaczenie snu

26 czerwca, 2023
Samolot Sennik – podstawowe znaczenie snu

Samolot Sennik – podstawowe znaczenie snu

26 czerwca, 2023

We bring you the best Premium WordPress Themes that perfect for news, magazine, personal blog, etc. Check our landing page for details.

Follow Us

Browse by Category

  • Sennik
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny

Recent News

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

Ogień Sennik – podstawowe znaczenie i symbolika

26 czerwca, 2023
Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

Łóżko Sennik – znaczenie snu i jego interpretacja

26 czerwca, 2023
  • Privacy Policy
  • About Us
  • Contact
  • Terms of Use

przedszkole163

No Result
View All Result
  • wiki
  • Zsyntetyzuj rośliny
  • Sennik

przedszkole163