Peperomia, zwana również pieprzówką, to popularna roślina doniczkowa, chętnie uprawiana w mieszkaniach. Istnieje wiele odmian peperomii, ale niektóre z nich są bardziej popularne niż inne. Jedną z najczęściej uprawianych odmian jest Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata), która charakteryzuje się falującymi liśćmi o intensywnie zielonym kolorze.
Aby poprawnie zadbać o peperomię, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji. Roślina ta nie lubi zbyt dużej wilgotności gleby, dlatego ważne jest, aby nie przesuszać jej zbytnio, ale też nie zalewać. Optymalne podlewanie peperomii polega na podlewaniu jej co kilka dni, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Warto też regularnie odżywiać roślinę nawozami do roślin zielonych.
Odmiany peperomii – przegląd popularnych gatunków
Peperomia to rodzaj roślin z około 600 gatunkami, które występują głównie na obszarach tropikalnych. W Polsce najpopularniejsze gatunki i odmiany peperomii w uprawie doniczkowej to:
Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata)

Peperomia kędzierzawa to bylina, która osiąga do 15 cm wysokości. Jej ciemnozielone, mięsiste, mocno pomarszczone liście są głównym walorem ozdobnym. Roślina ta wyróżnia się także białymi kwiatami wyrastającymi na grubych łodyżkach, zwanych głąbikami, które przypominają wąsy lub mysie ogonki. Istnieją także interesujące odmiany peperomii kędzierzawej o pstrych lub fioletowych liściach, takie jak peperomia ‘Rosso’.
Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia)
Peperomia tępolistna jest nieco większa niż poprzednia odmiana, osiągając do 30 cm wysokości. Głównym walorem ozdobnym są jasnozielone, szerokoowalne, błyszczące liście. W uprawie można spotkać ciekawe odmiany peperomii tępolistnej o liściach z jaśniejszymi zabarwieniami lub jasno obrzeżonymi, jak np. u odmiany ‘Variegata’.
Peperomia srebrzysta (Peperomia argyreia, syn. p. sandersii)
Peperomia srebrzysta, określana również jako peperomia Sandersa, to bylina, która osiąga do 20 cm wysokości. Jej liście są mięsiste, szerokoowalne z ostrymi zakończeniami. Zasadniczym elementem ozdobnym są zielone liście ze srebrzystymi paskami, które pięknie kontrastują z czerwonymi ogonkami liściowymi. Istnieją także interesujące odmiany peperomii srebrzystej o nieco inaczej zabarwionych liściach.
Pielęgnacja i uprawa peperomii
Potrzeby świetlne peperomii
Peperomia to dość kapryśna roślina, a uprawa jej w doniczce może sprawiać nieco trudności. Przede wszystkim ważne jest, aby zapewnić jej jasne, ale niezbyt silnie, bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Światło w miejscu uprawy peperomii powinno być rozproszone, dlatego lepiej nie ustawiać rośliny bezpośrednio na parapecie. Gdy peperomia ma zbyt mało światła, międzywęźla stają się nienaturalnie wydłużone, pędy wiotkie, a liście drobne. Wówczas pomocne może okazać się przestawienie rośliny w miejsce lepiej oświetlone.
Podlewanie peperomii
Podlewanie peperomii może być problematyczne, ponieważ łatwo dochodzi u niej do gnicia korzeni i podstawy pędów. Dlatego należy podlewać peperomie dość rzadko – latem co tydzień, zimą raz na 2-3 tygodnie. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami wierzchnia warstwa ziemi w doniczce powinna przeschnąć. Woda do podlewania peperomii musi być koniecznie bezwapienna, najlepiej odstała przez co najmniej 1 dzień w temperaturze pokojowej. Wodę zawsze wlewamy na podstawkę pod doniczką, aby nie moczyć liści i łodyg peperomii. Gdy ziemia namoknie, nadmiar wody należy odlać z podstawki. Raz na 2 tygodnie w okresie od wiosny do końca lata do wody dodajemy nawóz płynny dla roślin doniczkowych.
Wilgotność i temperatura powietrza w uprawie peperomii
Peperomia wymaga wilgotnego powietrza, dlatego często najlepiej rośnie w kuchni. Odparowująca woda będzie nawilżać powietrze wokół peperomii. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ustawienie doniczki z peperomią na szerokiej podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem. Wlewa się do podstawki tyle wody, aby kamyki były cały czas wilgotne, ale żeby nie przesiąkała ona do stojącej na kamykach doniczki. Dzięki kamykom zwiększa się powierzchnia parowania wody. Peperomii nie należy natomiast spryskiwać wodą, ponieważ jej liście łatwo są atakowane przez choroby grzybowe. Optymalna temperatura uprawy peperomii w okresie wzrostu (od w
Peperomia – rozmnażanie
Przygotowanie sadzonek
Aby utrzymać piękno peperomii, warto co dwa lata przeprowadzić rozmnażanie rośliny poprzez przygotowanie nowych młodych sadzonek. Do tego celu należy ściąć pędy wierzchołkowe o długości około 5 cm, usunąć dolne liście, wsadzić w ukorzeniacz, a następnie do doniczek. Po około trzech tygodniach młode rośliny powinny mieć już korzenie.
Podłoże i sadzenie
Sadzenie peperomii najlepiej wykonać do doniczek wypełnionych lekkim podłożem, zasobnym w składniki odżywcze i lekko kwaśnym, o odczynie pH 5,7-6,8. Idealną ziemią dla peperomii jest mieszanka ziemi kompostowej, zwykłej ziemi ogrodowej i torfu w stosunku 4:2:1. W praktyce jednak najczęściej peperomie sadzi się do zwykłej ziemi do kwiatów doniczkowych. Należy pamiętać, aby na dno doniczki zawsze dać warstwę drenażową z drobnych kamyków lub keramzytu.
Peperomia – choroby i szkodniki
Objawy braku światła
Wiotkie łodygi i drobne liście peperomii mogą być skutkiem zbyt małej ilości światła docierającej do rośliny. Te objawy najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest krótki. Roślinę należy ustawić bliżej okna, najlepiej południowego, aby poprawić warunki świetlne.
Objawy zgnilizny korzeni i podstawy pędu
Zgnilizna korzeni i podstawy pędu peperomii powoduje utratę naturalnej barwy i połysku liści oraz zahamowanie wzrostu rośliny. Gdy zauważymy takie objawy chorobowe na peperomii, warto roślinę wyjąć z doniczki i przyjrzeć się jej korzeniom, czy nie ma na nich gnilnych zmian.
Leczenie chorób i szkodników peperomii
W takiej sytuacji peperomię należy przesadzić do świeżego, lżejszego podłoża. Ziemie można rozluźnić dodając piasek lub perlit. Na dno doniczki należy wsypać kamyki lub keramzyt, co ułatwi odpływ nadmiaru wody. Po przesadzeniu peperomię należy rzadziej podlewać i dbać o to, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadała zbyt nisko. Nie należy też umieszczać peperomii bezpośrednio na zimnej podłodze.
Jeśli na liściach peperomii pojawiają się brązowe plamy, które początkowo są wodniste, a z czasem mogą zasychać, to wskazuje to na porażenie chorobą grzybową, taką jak plamistość liści. Istnieje kilka rodzajów plamistości liści peperomii, ale wszystkie leczy się podobnie. Porażone liście lub całe łodyżki należy wycinać i usuwać. Całą roślinę należy opryskać biopreparatem Biosept Active, który bezpiecznie można używać w domu. Jeśli okaże się to niewystarczające, konieczne okaże się użycie środka grzybobójczego, np. Topsin M 500 SC.
Szkodniki na peperomii
Szkodniki na peperomii to rzadki problem, ale warto wiedzieć, jak rozpoznać ich obecność i jak sobie z nimi poradzić. Najczęściej na peperomii pojawia się misecznik cytrusowiec, którego larwy żerują wzdłuż nerwów od spodu liści, powodując charakterystyczne skorkowacenia blaszki liściowej.
Rozpoznanie obecności szkodnika

Aby stwierdzić obecność misecznika na peperomii, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne skorkowacenia blaszki liściowej. Larwy misecznika przypominają owalne czerwonawe tarczki.
Jak zwalczać misecznika na peperomii
W przypadku stwierdzenia obecności misecznika na peperomii, warto umieścić w ziemi pałeczki owadobójcze Tarcznik Ultra. Pomocny będzie też oprysk naturalnym preparatem Emulpar Spray lub chemicznym Polysect Hobby. Oba wymienione preparaty dostępne są w formie gotowej do oprysku, w pojemnikach z rozpylaczem. Pamiętajmy jednak, że oprysków preparatami chemicznymi nie powinno się wykonywać w mieszkaniu.
Zamówienie preparatów
Wymienione preparaty można zamówić w sklepie naszego poradnika. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.
Źródła informacji odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Peperomia