Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) to wysoki krzew o luźnym pokroju, osiągający 3-5 metrów wysokości. Charakteryzuje się żółtym drewnem i czerwonobrązowymi pędami pokrytymi korkowymi brodawkami. Jego liście są cienkie, zielone i pokryte niebieskawym nalotem, a jesienią przebarwiają się na kolor pomarańczowy do szkarłatnoczerwonego. Kwiaty perukowca podolskiego są białe, niepozorne i zebrane w luźne wiechy, pojawiają się w maju.
Perukowiec podolski – uprawa
Warunki glebowe
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) to roślina, która dobrze znosi gorsze warunki glebowe. Może rosnąć nawet na glebie piaszczystej, chociaż najlepiej rozwija się na glebie piaszczysto-gliniastej, bogatej w wapń. Lubi stanowisko słoneczne i ciepłe.
Stanowisko uprawy
Najlepsze miejsce na uprawę perukowca podolskiego to południowa ściana budynku, altana lub wyeksponowane miejsce na trawniku. Roślina ta dobrze znosi suszę i lekkie zasolenie gleby.
Odporność na choroby i mróz
Perukowiec podolski rzadko choruje na choroby grzybowe, co ułatwia uprawę tej rośliny w ogrodzie. Ponadto, jest ona odporna na mróz, co czyni ją idealną do uprawy w klimacie umiarkowanym.
Zachowanie podczas zimy

W okresie zimowym perukowiec podolski traci liście, ale jego pędy pozostają zielone, co sprawia, że roślina nadal jest atrakcyjna wizualnie, szczególnie gdy na pędach pozostaną puszyste owocostany.
Perukowiec podolski – różne odmiany
Odmiany perukowca podolskiego
Perukowiec podolski to roślina, która występuje w kilku interesujących odmianach. Każda z nich charakteryzuje się inną wysokością, kolorem liści i jesiennym ich wybarwieniem.
Odmiana Perukowiec podolski GOLDEN SPIRIT ‘Ancot’
Jedną z odmian perukowca podolskiego jest GOLDEN SPIRIT 'Ancot’. Jest to roślina osiągająca około 2,5 metra wysokości i 2 metry szerokości. Ma niezwykle ciekawe złoto zabarwione liście, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowy kolor, a na końcach pędów wyrastają okazałe, puszyste owocostany.
Odmiana Perukowiec podolski ‘Kanari’
Kolejną cenną odmianą perukowca podolskiego jest ‘Kanari’. Roślina ta ma krzewiasty pokrój i dekoracyjne liście. Dorasta do 3 metrów wysokości, a jej liście w czasie pełnej wegetacji mają jasnozieloną barwę. Młode liście przybierają ciekawą cytrynową barwę, a jesienią wybarwiają się na żółto.
Odmiana Perukowiec podolski ‘Lilla’
’Lilla’ to wolno rosnąca odmiana perukowca podolskiego, charakteryzująca się purpurowymi liśćmi. Osiąga do 1,5 metra wysokości. W jesieni krzew przebarwia się na czerwono, pomarańczowo i żółto.
Odmiana Perukowiec podolski ‘Royal Purple’
Najczęściej spotykaną odmianą perukowca podolskiego w ogrodowych założeniach jest 'Royal Purple’. Roślina ta dorasta do 3 metrów wysokości. 'Royal Purple’ ma ciemnopurpurowe liście, które w jesieni przebarwiają się na jaskrawoczerwony kolor.
Odmiana Perukowiec podolski ‘Rubrifolius Group’
Ostatnią omawianą odmianą perukowca podolskiego jest 'Rubrifolius Group’. To wysoko rosnąca odmiana, osiągająca 3 metry wysokości, a charakteryzująca się purpurowo-czerwonymi liśćmi.
Zdjęcie przedstawia kwitnący wiosną perukowiec podolski.
Kwiaty i owocostany perukowca podolskiego
Kwiaty perukowca podolskiego rozwijają się w maju na końcach pędów, tworząc efektowne szczytowe wiechy. Po przekwitnięciu kwiaty przekształcają się w oryginalne owocostany, które dodatkowo ozdabiają krzewy tej rośliny.
Puszyste owocostany perukowca podolskiego stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów dekoracyjnych tego gatunku. W przypadku odmiany SMOKEY JOE ‘Lisjo’, owocostany przybierają różowoczerwoną barwę i puszystą formę, natomiast w przypadku innych odmian, takich jak GOLDEN SPIRIT ‘Ancot’ czy Lilla, owocostany są różowe i okaza
Perukowiec podolski – rozmnażanie
Rozmnażanie przez sadzonki zielne

Gatunek perukowiec podolski rozmnaża się z nasion, a jego odmiany przez sadzonki zielne. Sadzonki zielne perukowca podolskiego pobieramy z młodych pędów, podczas aktywnego wzrostu rośliny, bez pąków kwiatowych z 3 parami liści.
Jak pobierać sadzonki zielne? Sadzonka powinna mieć długość około cm, liście z dolnej części sadzonki należy usunąć, a jej koniec zanurzyć w ukorzeniaczu. Następnie tak przygotowaną sadzonkę sadzimy w mieszance torfu z piaskiem lub perlitem w stosunku 1:1. Pojemnik warto przykryć folią perforowaną, aby utrzymać stale wysoką wilgotność.
Rozmnażanie z nasion
Z kolei rozmnażanie perukowca podolskiego z nasion rozpoczynamy w październiku. Nasiona perukowca oczyszczamy, przesuszamy i przechowujemy w niskiej temperaturze, przez okres 3 miesięcy. Nasiona przechowuje się w wilgotnym piasku w temperaturze 0-5°C.
Jak wysiewać nasiona? Po tym czasie wiosną, wysiewamy nasiona w inspekcie, w mieszaninie ziemi kompostowej z dodatkiem torfu i piasku. Jesienią siewki perukowca selekcjonujemy, siewki większe sadzimy na miejsce stałe, a drobniejsze pozostawiamy w dziale rozmnażania jeszcze jeden rok.