Zacznijmy od tego, że stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) kwitnie od maja do października, obficie pokrywając się kolorowymi, stokrotkowatymi kwiatami o różnych barwach i kształtach. Chociaż w naturze jest rośliną wieloletnią, w Polsce uprawia się ją najczęściej jako roślinę jednoroczną. Nie oznacza to jednak, że nie można ją przechować na kolejny sezon.
Stokrotka afrykańska to piękna roślina, która może zdobić nasze ogrody lub mieszkania przez cały sezon wegetacyjny.
Uprawa stokrotki afrykańskiej
Uprawa w ogrodzie
Stokrotkę afrykańską możemy uprawiać w ogrodzie na różnego rodzaju glebach. Ważne jest, aby ziemia nie była zbyt ciężka i podmokła. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, jednak może rosnąć również w półcieniu. Stokrotka afrykańska jest odporna na suszę, jednak w okresie długiej suszy warto ją podlać. Roślina w gruncie nie wymaga nawożenia, ponieważ gleba dostarcza jej wystarczającą ilość składników pokarmowych.
Uprawa w pojemnikach
Stokrotkę afrykańską możemy również uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach. Do uprawy w donicach potrzebujemy uniwersalnego podłoża do roślin balkonowych wymieszanego z grubym piaskiem (w proporcji 3:1). Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Podczas upałów należy podlewać ją nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem) niewielkimi dawkami wody. Pojemniki powinny posiadać otwory w dnie, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Należy unikać zbyt wilgotnego podłoża, ponieważ to sprzyja chorobom grzybowym. Stokrotka afrykańska w donicach wymaga regularnego nawożenia. Pierwsze nawożenie wykonujemy 2 tygodnie po posadzeniu sadzonek, a następnie raz w tygodniu. Możemy wykorzystać uniwersalny nawóz do roślin balkonowych lub specjalistyczne nawozy dla surfinii i pelargonii, które przedłużają kwitnienie stokrotki afrykańskiej i dbają o zdrowie rośliny.
Warto wiedzieć!
Kwiaty stokrotki afrykańskiej zamykają się także podczas pochmurnej i deszczowej pogody, co jest zjawiskiem naturalnym.
Jak pielęgnować stokrotkę afrykańską?
Usuwanie przekwitłych kwiatów
Regularne usuwanie przekwitających kwiatostanów zwiększy bujność i przedłuży okres kwitnienia stokrotki afrykańskiej. Jest to ważne, aby zapewnić zdrowy rozwój rośliny.

Zahamowanie kwitnienia podczas letnich upałów
Warto wiedzieć, że długotrwałe letnie upały mogą zahamować kwitnienie stokrotki afrykańskiej. Roślina ta wymaga bowiem chłodnych nocy do zawiązywania nowych pąków kwiatowych. W takiej sytuacji nie należy się martwić, gdyż po chwilowej przerwie stokrotka afrykańska wznawia kwitnienie i może kwitnąć aż do pierwszych przymrozków.
Pielęgnacja stokrotki afrykańskiej w donicach
Stokrotkę afrykańską można uprawiać w donicach na balkonach i tarasach. Aby zapewnić jej zdrowy rozwój, należy odpowiednio dbać o glebę, podlewanie i nawożenie.
Gleba
Uniwersalne podłoże do roślin balkonowych wymieszane z grubym piaskiem (w proporcji 3:1) jest wystarczające do uprawy stokrotki afrykańskiej w donicach. Ważne jest, aby gleba nie była zbyt ciężka i podmokła.
Podlewanie
Stokrotka afrykańska uprawiana w donicach wymaga systematycznego podlewania, szczególnie w czasie upałów. Należy podlewać ją nawet dwa razy dziennie niewielkimi dawkami wody (rano i wieczorem). Pojemniki powinny posiadać otwory w dnie, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Zbyt wilgotne podłoże może prowadzić do chorób grzybowych.
Nawożenie
Stokrotka afrykańska uprawiana w donicach wymaga regularnego nawożenia. Pierwsze nawożenie powinno zostać wykonane dwa tygodnie po posadzeniu sadzonek, a następnie raz w tygodniu. Można wykorzystać uniwersalny nawóz do roślin balkonowych lub stosować nawozy do surfinii i pelargonii, które przedłużają kwitnienie stokrotki afrykańskiej i dbają o zdrowie rośliny.
Rozmnażanie stokrotki afrykańskiej
Rośliny pochodzące z nasion
Stokrotkę afrykańską możemy rozmnożyć z nasion zebranych z przekwitniętych kwiatów. Nasiona należy wysiewać na przełomie stycznia i lutego na rozsadnik. Przed wysiewem zaleca się stratyfikację nasion w lodówce przez 30 dni lub namaczanie ich w ciepłej wodzie przez 8-12 godzin. Te zabiegi przyśpieszą kiełkowanie nasion.
Doniczki, w których posadzimy stokrotki afrykańskie, należy okryć folią i ustawić w ciepłym (18-20°C) i słonecznym miejscu. Sadzonki uzyskane z nasion zasadzamy na miejsce stałe po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków.
Uwaga!
Niestety, rośliny potomne wyhodowane z zebranych przez nas nasion najczęściej nie powtarzają cech roślin matecznych. Nie wszystkie odmiany stokrotki afrykańskiej wydają też nasiona.
Rośliny pochodzące z sadzonek
Lepszym rozwiązaniem jest pobranie w sierpniu sadzonek z wierzchołków pędów, które następnie ukorzeniamy w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Sadzonki te zakwitają już w pierwszym roku.
Uwaga!
Stokrotki afrykańskie hodowane z nasion zakwitają dopiero w drugiej połowie czerwca.
Stokrotka afrykańska – zimowanie
Zimowanie sadzonek stokrotki afrykańskiej
Aby przezimować stokrotkę afrykańską do wiosny, należy przenieść ją na przełomie września i października do pomieszczenia z temperaturą 9-12°C na okres 2 tygodni. Po tym czasie z wierzchołkowych części pędów odcinamy sadzonki, które umieszczamy w torfie wymieszanym z piaskiem. W temperaturze 18-20°C często zraszane sadzonki ukorzeniają się po około miesiącu. Ukorzenione sadzonki stokrotki afrykańskiej uprawiamy przez zimę na słonecznym oknie, a po 15 maja możemy sadzić je na zewnątrz.
Zimowanie całej rośliny
Innym sposobem zimowania stokrotki afrykańskiej jest przeniesienie całej rośliny z doniczką do jasnego i chłodnego (10°C) pomieszczenia. Przedtem skracamy gałązki o 10-15 cm. Przez okres zimowania dbamy o to, aby podłoże w doniczce było cały czas lekko wilgotne. Pod koniec lutego stokrotkę afrykańską przesadzamy do świeżego podłoża i przenosimy do pomieszczenia z wyższą temperaturą, tj. około 15°C.
Hartowanie stokrotki afrykańskiej
Od początku maja przez 2 tygodnie hartujemy roślinę, co polega na tym, że wystawiamy ją codziennie na kilka godzin na balkon, aby stopniowo przyzwyczajała się do warunków panujących na zewnątrz. Na stałe na zewnątrz wysadzamy roślinę po 15 maja.
Ograniczenia związane z zimowaniem stokrotki afrykańskiej

Ten sposób zimowania stokrotki afrykańskiej jest jednak bardzo zawodny i rzadko kończy się sukcesem. Ponadto stokrotka afrykańska najbujniej kwitnie w pierwszym roku uprawy, a w kolejnych latach kwitnienie jest wyraźnie słabsze. Z tego względu warto się zastanowić, czy jej zimowanie w ogóle ma sens.
Zimowanie stokrotki afrykańskiej w gruncie
W naszym klimacie stokrotka afrykańska nie zimuje w gruncie.
Źródła informacji odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stokrotka